banner39

Irak Anayasa Taslağında Uzlaşı Sağlandı

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani televizyonlardan canlı yayınlanan basın toplantısında, anayasa konusunda son aşamada tarihi bir anlaşma sağlandığını söyledi. Irak Meclisi, anayasanın Aralık ayındaki seçimlerden sonra değiştirilmesine imkan tanıyan öner

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak Anayasa Taslağında Uzlaşı Sağlandı

Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli
 
Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, tarafların anlaşmaya vardığını duyurdu. Talabani, “Irak halkına güzel haberlerim var. Anayasa taslağı üzerinde yapılacak değişiklikler konusunda anlaşmaya varıldı” dedi. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Aralık ayındaki seçimlerden sonra değiştirilmesine imkan tanıyan öneriyle Sünni Arap azınlığın yeni anayasa taslağını reddetmeleri için hiçbir mazeretleri kalmadığını öne sürdü.

Talabani, ana siyasi partilerin metinde Sünnilerin itirazlarını ortadan kaldıracak değişiklikler konusunda uzlaşmaya vardıklarını söyledi. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, bu öneriyle Sünni Arap azınlığın yeni anayasa taslağını reddetmeleri için hiçbir mazeretleri kalmadığını öne sürdü. Irak Ulusal Diyalog Konseyi'nden Salih el Mutlak, bu öneriyi anlamsız bulduklarını söyledi.

Iraklı Sünni partilerden en az biri; Irak İslam Partisi bu öneriyi kabul etmiş görünüyor; ancak diğer Sünniler onlara ateş püskürüyor. Irak Ulusal Diyalog Konseyi'nden Salih el-Mutlak, bu öneriyi anlamsız bulduklarını söyledi.

Sünnilerin Tüm Taleplerini Dikkate Aldık

Irak Devlet Başkanı, Sünnilere de seslendi. Talabani, “Artık Sünni Arapların referandumu boykot etmesine gerek kalmadı, çünkü onların bütün talep ve tekliflerini dikkate aldık” dedi.

Talabani’nin ardından aralarında Devlet Başkanı Yardımcısı Gazi El Yaver ve Meclis Başkanı Haşim El Hasani gibi Sünni liderlerin de bulunduğu üst düzey yetkililer söz aldı ve anayasa taslağı konusundaki anlaşmazlıkların giderildiğini belirtti.

Anayasaya ilişkin önemli çekinceleri olan Irak’ın en büyük siyasi Sünni örgütü ‘Irak İslami Partisi’, bu gelişme üzerine 15 Ekim’deki referandumda “evet” oyu kullanılması için çağrı yapacağını açıkladı.
 
Telafer’de 30 Ölü

Irak'ın Telafer kentinde dün 30 kişinin ölümüne yol açan bombalı eylem ardından bugün de bir intihar saldırısında en az 30 kişi can verdi. Dünkü saldırı Telafer'de pazar yerinde meydana gelmişti. İntihar bombacısı otomobilini pazar yerinde sebze meyve satıcılarının etrafındaki kalabalığın yanından geçerken havaya uçurdu.

Telafer emniyet müdürü General Necim Abdullah, ''İntihar eylemcisi kemerindeki patlayıcıları ateşlediği zaman yaklaşık 500 kişi merkezin önünde bekliyordu'' dedi. Telafer'deki saldırılar Iraklı Sünnilerin reddettiği anayasa taslak metinin Cumartesi günkü referandumuna günler kala meydana geldi. Muhabirler, seçmenlerin referandum günü Irak'ın batısında güvenlik içinde oy kullanıp kullanamayacağının sorgulandığını bildiriyor.

Amerikan işgal ordusu, Suriye sınırından yaklaşık 150 kilometre uzakta direniş hareketinin kalbi sayılan kentlerden biri olan Telafer'in yabancı militanlar tarafından geçiş noktası olarak kullanıldığını söylüyor. Geçen ay Amerikalı askerlerin desteğinde kente giren Irak ordusu büyük bir operasyon düzenlemişti. Telafer'de yaklaşık 200 direnişçinin öldürüldüğü ve birçoğunun da kentten çıkarıldığı iddia edilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?