banner15

Irak Başbakanı Caferi Ankara'da

Irak Başbakanı İbrahim Caferi, Ankara'ya geldi. Caferi, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül ile biraraya gelecek. Şii lider Mukteda es Sadr'ın da önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Caferi, Ankara'da yapacakları görüşmeleri

Irak Başbakanı Caferi Ankara'da

Irak Başbakanı İbrahim Caferi, temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Caferi, özel bir uçakla geldiği Esenboğa Havaalanı'nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler tarafından karşılandı. İbrahim Caferi ile birlikte Irak Başbakan Yardımcısı Ahmet Çelebi, Irak Ulaştırma Bakanı Selam El Maliki, Elektrik Bakanı Muhsin El Şalaş da Türkiye'ye geldi. Daha önce 2004'te Cumhurbaşkanı yardımcısı, 2005'te de Başbakan sıfatıyla Türkiye'ye gelen Caferi'nin, üçüncü kez geldiği Ankara'dan yarın sabah ayrılması bekleniyor. Caferi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuğu olarak  Türkiye'ye geldi. Caferi'nin Başbakan Erdoğan'ın yanısıra, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edilmesi ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile de görüşmesi bekleniyor. Caferi’nin ziyaret talebini Şiilerle Sünniler arasında yaşanan gerginlik öncesinde Ankara’ya ilettiği ziyaret tarihinin ise geçen hafta kesinleştiği belirtiliyor. Caferi’nin ardındanda Iraklı Şiilerin genç lideri Mukteda Es Sadr da yakın bir zamanda Ankara’ya gelecek. Ziyaret talebinin Şii liderlerden geldiği belirtiliyor.

"Irak'taki çatışmalar provakasyon"

Görüşmelerde ankara önemli mesajlar verecek. Başbakanlık kaynakları, Irak’taki çatışma ortamının provakasyonlardan kaynaklandığı belirterek taraflara “Barışçı yollardan sorunların çözümü için gerginliği düşürün” tavsiyesinde bulunacaklarını belirtti. Temaslarda, “Çatışmaların bölgede mezhep kavasına dönüşmesi, komşu ülkelerin de olaya müdehale etmesine neden olabilir” uyarısı da yapılacak. Bu arada Irak ile ilgili gelişmeler, Bakanlar Kurulu toplantısında da değerlendirildi. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türkiye’nin bölgeye askeri müdahalede bulunabileceği iddialarına ilişkin soruya, “Bu ihtimaller akla gelmesin diye çabalıyoruz” yanıtını verdi. Dışişleri Bakanlığı da, Türkiye’nin, Irak’a, iç savaşa sürüklenmesi durumunda askeri müdahalede bulunacağı yönündeki yorumları “senaryo” olarak niteledi.

Türkiye, Irak'ta şiddetin sona ermesi ve yeni hükümetin kurulmasının ardından bu ülkeyle güvenlik konusu dahil olmak üzere her alanda ilişkileri geliştirmeyi de hedefliyor. Bu çerçevede Irak'ta şiddete karışmamış tüm kesimlerle görüşen ve bunlara eşit mesafede duran Ankara, geçen hafta bölgeye Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol'u göndermişti. Caferi'den sonra Irak'tan Türkiye'ye gelecek bir diğer önemli ziyaretçiyse Şii lideri Mukteda El Sadr olacak. Türkiye'ye gelme isteğini kendisi diplomatik kanallarla ileten Sadr'ın ziyareti için henüz kesin bir tarih belirlenmedi.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48