banner15

'Irak bizim için AB'den önemli'

Başbakan Erdoğan, Irak konusunda başta ABD olmak üzere bütün liderleri ortak çalışmaya davet ederek, "Irak artık bizim için AB'den daha önemli hale gelmiştir" dedi.

'Irak bizim için AB'den önemli'

Parlamentoda partisinin grup toplantısında konuşmasını dış politikada ki gelişmelere ayıran Erdoğan, geçmişte büyük acılar çeken ve hala çekmeye devam eden Lübnan'ı kötü günlerinde Türkiye olarak yalnız bırakmayacaklarını belirtti. Bu ülkenin kaderiyle ilgilenmenin zorunlu bir hal aldığını söyleyen Erdoğan, "Lübnan bu dönemde de kritik bir süreç geçiriyor. Sadece kendi bölgesi için değil bizim bölgemiz için de önemli değerler taşıyor. Bu ülkenin kaderiyle ilgilenmek bizi zorunlu hale getiriyor. Çünkü bizim ortak hatırlarımız var. Ecdat ve şehitlerimizin mezarları var. Bunları görmezlikten gelemeyiz" dedi. Lübnan'ın bir siyasi banalım yaşadığına dikkat çeken Erdoğan, Türkiye olarak buna sessiz kalamayacaklarını ifade etti.  


Türk Askerinin bölgede büyük başarılara imza attığını belirten Başbakan Erdoğan Lübnan'a yaptığı ziyaret hakkında da bilgi verdi. Erdoğan, "Mehmetçik bölgedeki farklılığını göstererek, yaptığı çalışmalarla örnek bölük seçilmiştir. Mehmetçiğin başarılarıyla dün olduğu gibi, bugünde iftihar ediyoruz. " diye konuştu.

Erdoğan Türkiye'yi yakından ilgilendiren bir başka ülkenin ise Irak olduğunu ve bu ülkede yaşanan olaylara dikkat çekti. Erdoğan, 2007 yılının Irak için bir kader yılı olacağını söyleyerek, " Irak'ta etnik ve mezhepler arası çatışmalarda ölüm sayısı 650 bin civarında. İşin maddi tarafı konusunda ise kimse bir açıklama yapmıyor. Oradaki belirsizlik çok ciddi bir vakadır" dedi.

Irak'ın petrol kaynakları için tasarrufun hangi istikamette geliştiğinin izlendiğini ifade eden Erdoğan, "Irak geçmişte kötü yöneltildiği için bugünlere geldi. Şimdi de iyi yöneltildiği söylenemez. Yarın nasıl bir ırak görmek istiyoruz. İçerde ve dışarıda ki bütün aktörler buna doğu cevap vermezken, korkarım ki yarın bugünleri de arayacağız. 'Bana dokunmayan yılan bin yaşasın' Biz böyle tespiti yanlış bir sözle, kendimize görev biçemeyiz. Yanı başımızda bir komşumuz var. Her türlü bağımız var. Kültür, tarih kardeşlik, akrabalık bağımız var. Öyle bir yangın var ki bizi rahatsız ediyor" diye konuştu.

Saddam Hüseyin'in idam görüntülerine yönelik tepkileri değerlendiren Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti; " "Saddam Hüseyin'in idam görüntülerine yönelik tepkiler bizim kaygılarımızı doğrulamıştır. Irak'ta ve Arap dünyasında farklı kutuplaşmalar yaşanıyor. Etnik ve mezhep grupları arasında bir kan davası yaşanmasına izin verilmemeli. Küresel aktörleri birlikte çalışmaya davet ediyorum. Bu travmatik görüntüleri silmek için çok çaba harcanmalı. Irak'taki mezhep grupları bütün uyarılarımızı dikkate almalılar. Irak'ın bölünmesi Kerkük'te oldu bittinin peşinde olanlara bu uyarıyı bugünden sormalıyım. Irak meselesi Bizim için AB'den daha öncelikli bir hal aldı. Gelişmeler bize bunu söyleyemeye zorlamıştır. Irak'ta ki gelişmeler çok tehlikeli bir şekilde ivme kazanıyor. Hamilton raporu Türkiye'nin yıllarca sürdüğü kaygılardır. Irak bağlamında bütün bölgesel ve küresel aktörler için önemli bir sınav olacaktır." (ANKA) (Ankara Haber Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48