banner39

Irak Blackwater'a bir hafta süre verdi

Irak hükümeti, Amerikan güvenlik şirketi Blackwater çalışanlarını sınır dışı etme kararı aldı

Arşiv 11.02.2010, 12:02 11.02.2010, 13:38
Irak Blackwater'a bir hafta süre verdiDünya Bülteni/Haber Merkezi

Üç yıl önce 17 Iraklı sivili öldürmekle suçlanan Amerikan güvenlik şirketi Blacwater'a, Irak topraklarını terketmesi için bir hafta süre tanındı.

Irak İçişleri Bakanı Cevad El Bulani, sınırdışı kararının sadece mevcut Blackwater çalışanlarını değil, geçmişte bu şirket hesabına çalışanları da kapsadığını söyledi.

Bulani, eskiden ve şimdi Amerikan özel güvenlik şirketi Blackwater ile bağlantılı 250 kadar özel güvenlik elemanının, bir hafta içinde ülkeyi terk etmeleri talimatını verdiğini açıkladı.

Bulani, bu kişilerin yedi gün içinde Irak'ı terketmemeleri halinde, vizelerinin geçersiz sayılacağını da bildirdi.

Talimat, Amerika'da bir yargıcın, Bağdat'ta 17 sivili katleden beş Blackwater görevlisini, ceza hukuku kapsamında suçlanmasına gerek olmadığına hükmetmesini izliyor. Amerika Birleşik Devletleri, Blackwater zanlılarının Irak'ta yargılanması girişimlerini de reddetmişti.

Karar, Irak'taki Amerikan karşıtı havayı biraz daha artırırken, bakan Bulani, Irak'ın bu acı deneyimi geride bırakmak ve ileriye bakmak istediğini söyledi. Bakan, kararın ilgili taraflara üç gün önce iletildiğini kaydetti.

2007 Yılındaki olaydan sonra Irak'ta yabancı güvenlik şirketlerinin görev yapması sınırlandırıldı. Katliamla suçlanmasının ardından 'Xe Services' adını alan Blackwater, 2007 yılında Amerikan Dışişleri Bakanlığı için Irak'ta görev yapan en büyük özel güvenlik şirketiydi. Şirket halen Afganistan ve Pakistan'da ABD kuvvetleriyle birlikte çalışmaya devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?