banner39

Irak, BM'nin raporunu beğenmedi

Irak hakkında BM'nin yayımladığı insan hakları raporu, Irak hükümeti tarafından beğenilmedi.

Arşiv 25.04.2007, 16:38 25.04.2007, 19:07
Irak, BM'nin raporunu beğenmedi

BM'nin Irak'taki Yardım Misyonu'nun (UNAMI) yayımladığı insan hakları raporu, Irak hükümeti tarafından "hatalı" ve "dengesiz" olarak değerlendirildi.

Irak hükümeti, ABD'nin Şubat'ta uygulamaya koyduğu yeni Bağdat güvenlik planının gerekçelerinden olan mezhep ayrılığına dayalı şiddetin bölgede azalmadığı, şiddetin çok sayıda sivilin canını almaya devam ettiği bildirilen BM'nin raporunu eleştirdi.

Başbakan Nuri El Maliki'nin bürosu tarafından yapılan açıklamada, BM'nin insan hakları raporu "hatalı" olarak nitelendirildi ve raporun "birçok noktasının güvenilirliği bulunmadığı" ifade edildi.

BM'nin güvenilirliğinin tehlikeye girdiği kaydedilen açıklamada, raporun hangi noktalarının hatalı ve güvensiz bulunduğu belirtilmedi.

Açıklamada, "Bu dengesiz raporun yayımlanması, Irak'taki BM bürosunun güvenilirliğini tehlikeye atıyor ve ülkedeki insani krizi çözmek yerine ağırlaştırıyor" ifadesi yer aldı.

UNAMI'nin, ABD'nin Irak güçleriyle birlikte 14 Şubat'ta başlattığı Bağdat güvenlik operasyonuna ilişkin ilk insan hakları raporunda, Ocak ve Mart ayları arasında her gün çıkan şiddet olaylarındaki sivil kayıpların hala yüksek olduğu kaydedilmişti.

3 ayda bir rapor yayımlayan UNAMI, 30 sayfalık son raporunda, Irak Sağlık Bakanlığı yetkililerinin bilgi vermeyi reddettiğini belirterek, ilk kez sivil can kayıpları konusunda rakam açıklamamıştı.

Irak'la ilgili en son 16 Ocak'ta yayımladıkları insan hakları raporundan sonra Başbakan Nuri Maliki'nin bürosundan kendilerine, ölenlerin sayısını abarttıkları yönünde tepki geldiğini kaydeden UNAMI, o dönemde verdikleri sayının da resmi verilere dayandığını hatırlatmıştı.

BM'nin raporunda, Bağdat'taki ABD-Irak operasyonları uyarınca gözaltına alınanlara yönelik muameleden de endişe edildiği belirtilerek, başkentte yeni güvenlik planının uygulanmaya başlamasından Mart ayı sonuna kadar 3 binden fazla kişinin gözaltına alındığı kaydedilmişti.

Irak'taki Irak ve Amerikan cezaevlerinde en az 37 bin 641 tutuklunun bulunduğu belirtilen raporda, bu cezaevlerinde bulunanların akıbetinden endişe edildiği bildirilmişti. Raporda, Bağdat güvenlik planının cezaevinde bulunan kişilerin haklarını garantiye alacak hiçbir madde içermediğine ve planın daha ziyade haklarında tutuklama emri bulunmayan kişilerle şüphelilerin sınırsız sorgulanabilmelerine olanak sağladığına dikkat çekilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?