banner15

Irak Direnişi dış kaynaklı değil, yerli

Askeri bir uzmanın hazırladığı bu rapora göre, Irak'taki isyana katılan yabancı savaşçıların sayısı sadece 3.000. Savunma Bakanlığı yetkililerinin gayr-ı resmi tahminlerinin üç katı olan bu rakam, eski Beyaz Saray danışmanı Anthony Cordesman'ın yazdığı

Irak Direnişi dış kaynaklı değil, yerli

İSLAM ÖZKAN

ABD'nin Irak'ta işgal güçlerine karşı direnenlerin önemli bir bölümünü dışardan gelen yabancılar oluşturduğunu, Irak halkının işgalden bir şikayetleri olmadığı yönündeki propagandası her geçen gün değer kaybediyor. Bunun son örneği ise Pentaogan'da çalışan Amerikalı bir yetkilinin yazmış olduğu rapor.

Askeri bir uzmanın hazırladığı bu rapora göre, Irak'taki isyana katılan yabancı savaşçıların sayısı sadece 3.000.Savunma Bakanlığı Pentagon yetkililerinin gayr-ı resmi tahminlerinin üç katı olan bu rakam, eski Beyaz Saray danışmanı Anthony Cordesman'ın yazdığı bir raporda yer alıyor.

Anthony Cordesman bir düşünce kuruluşu için yazdığı bu raporunda Irak'taki isyanın büyük ölçüde yerli olduğuna da dikkat çekiyor. Cordesman'a göre yabancı savaşçılar, ülkedeki direnişçilerin ancak yüzde 10'unu oluşturuyor.

Ancak Amerikalı uzman, 3.000 savaşçının da azımsanmaması gerektiğini vurguluyor.Cordesman "Zaten rakamlar büyük ölçüde önemsiz. Önemli olan, intihar saldırıları ve diğer bombalı eylemleri sürdürecek kadar gönüllü bulup bulmadıkları," diye yazıyor.

Anthony Cordesman'ın Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi için yazdığı raporda, gönüllülerin çoğunun ülkeye Suriye üzerinden girdiği belirtiliyor.

Bir diğer güzergahın da Suudi Arabistan'dan geçtiği, ancak güvenlik önlemlerinin artırılması sayesinde buradan giriş yapanların sayısının sınırlı kaldığı kaydediliyor.

Yabancılar arasında en çok Cezayir, Suriye ve Yemen kökenlilerin bulunduğu, bunları Sudan ve Mısırlılar'ın izlediği bildiriliyor.

Raporda görüşlerine yer verilen Amerikalı bir komutan ise "Yabancıların saldırıları daha dikkat çekici, ama aslında yerel milliyetçi, Saddamcı ve işgal karşıtları çok daha büyük bir sorun oluşturuyor," diyor.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48