banner39

Irak direnişinden öneri ve talepler

Iraklı bir direniş lideri, akan kanın durması için öneri ve talepleri El Şark el Avsat gazetesine anlattı .

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak direnişinden öneri ve talepler

Iraklı bir direniş grubunun lideri; Başbakan Nuri el Maliki’nin yaptığı “ulusal uzlaşma” önerisini reddettiklerini, çünkü bu önerinin “uğruna binlerce Iraklının şehit olduğu hedeflere uygun olmadığını” belirtti. El Şark el Avsat gazetesine konuşan Ebu Ammar adlı direniş lideri, 7 ay önce ABD Büyükelçisi Halilzad ile başlayan diyalog hakkında ise, “Evet, Amerikalılarla görüştük. Yaklaşımımız siyasi, dini ve halkçı açılardan destek bulsa da, masadan çekildiler. Diyalog sürseydi, olumlu sonuçlar elde ederdik. ABD, fikrimizi ve katılımımızı almadan Bağdat hükümetini oluşturdu. Bu gelişmenin ardından, kendilerine silahlı operasyonlarımızı iki katına çıkaracağımızı bildirdik” dedi.

Hükümete eleştiri

Gazetenin telefonla görüştüğü direniş lideri, Şii milis gruplarını eleştirerek, “Bağdat’ta bir bölge, Mukteda Sadr grubunca havan topu ateşine tutuldu. Biz bunlara Mehdi Ordusu demiyoruz, çünkü İmam Mehdi, ordusunu Irak halkının evlatlarını öldürmeye yollamaz” dedi. Ebu Ammar, Bağdat hükümetinin “uzlaşma teklifini” ise şöyle değerlendirdi: “Bu inisiyatif, Baas ve direniş örgütleriyle uzlaşmayı reddediyor. ABD askerlerini öldüren herkesi dışlıyor. El Kaidecileri de. Silahlı milisleri ise koruyor. Peki kiminle uzlaşılacak?”
 
Iraklı direnişçi, Amerikalılardan istediklerini ise şöyle anlattı: “Biz, Amerikalıların derhal çekilmesini istemiyoruz. Bu mantıksız bir talep olur. Irak’ta durum çok ciddi ve Amerikalıları hemen göndermek stratejimize uygun değil. Mevcut şartlar altında yabancı güçlerin hemen çekilmesi, Iraklıların da çıkarına olmaz. Biz; onlardan 1-2 yıl içinde, bir geri çekilme takvimi açıklamalarını istiyoruz. Birçok Iraklı ve direniş örgütü bu talebi destekliyor. ABD, belli bir takvim dahilinde çekilme niyetlerini ilan ederse, saldırı olmaz.”
 
‘Baas seçimlere katılsın’
 
Ebu Ammar, giderek tırmanan mezhep çatışmalarının nasıl bitirileceğini de şu sözlerle anlattı: “İslami din, mezhep veya doktrinlerin dışta tutulduğu yeni bir seçim istiyoruz. Yani din ile siyaset birbirinden ayrılmalı. İnsanlar ibadetlerini özgürce yerine getirsin, ama İslam dini siyasete alet edilmesin. Baas’ı Temizleme Yasası kaldırılsın. Hükümet Baas’tan korkmuyorsa, partinin seçimlere katılmasına veya Baasçıların aday olmasına izin vermeli. Radikal İslami akıllar; ister Sünni, ister Şii olsun, yeni bir Irak yaratmayı başaramadı. Irak, onlardan bıktı usandı.”
 
“Saha komutanı” olduğu belirtilen Ebu Ammar, ilginç bir teklifte bulunarak, İyad Allavi gibi “güçlü ve mezhepçilik yapmayan bir ismin”, kurulacak bir milli hükümetin başına geçebileceğini söyledi. Iraklı lider, “Allavi; Baasçıların da, laiklerin de, direnişçilerin de, ulusalcıların da, ordunun da kabul edebileceği bir isim” diye konuştu.
 
Mezhep çatışmaları durmalı
 
Irak’taki mezhep kavgalarının “radikal Şii ve Sünniler” tarafından planlandığını söyleyen Ebu Ammar, “Şii kardeşlerimize kafir denilmesine şiddetle karşıyız. Şii milislerin Sünnileri öldürmesine de. Taraflar, silahlı operasyonları durdurmak için bir anlaşmaya varmalı” diye devam etti.
 
Ebu Ammar, temel direniş güçlerini ise Baas Partisi, İslami direniş ve El Kaide olarak sıraladı. Iraklı lider, Saddam Hüseyin konusunda ise şu yorumu yaptı: “İnanıyorum ki, bugün Saddam’a iktidara dönme çağrısı yapsalar, reddedecektir. O, bugün Irak’ı yönetme yeteneğine sahip değil. Ancak, çözümün bir parçası olacaktır.”
 
Kaynak: Evrensel

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?