banner39

Irak, dışarıdaki Iraklıları geri çağırıyor

Güvenlik sorunları sebebiyle göç veren Irak, ülke dışına gitmek zorunda kalan vatandaşlarını geri çağırıyor.

Arşiv 16.02.2008, 20:10 17.02.2008, 11:52
Irak, dışarıdaki Iraklıları geri çağırıyor


Uzun zamandır ülkedeki güvenlik sorunları sebebiyle göç veren Irak, ülke dışına gitmek zorunda kalan vatandaşlarını geri çağırıyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, " İnsanların gönüllü, güvenli ve umut dolu bir şekilde dönmelerini sağlamak için ödevimizi yapmalıyız" çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı'nda bugün düzenlenen toplantı sonrasında açıklama yapan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, mültecilerin geri dönüşleri konusunda fikir birliğine vardıklarını ifade etti.

Öncelikli hedeflerinin, yurtdışındaki Iraklılar'ın yaşama şartlarını iyileştirmek ve evlerine dönmek isteyen ailelerin güvenliklerini sağlamak olduğunu söyleyen yetkililer, geri dönüş şartlarını, müteakip toplantılarda belirleyeceklerini belirtti.

Guterres, sayıları 4 milyona yakın olan bu insanların ülkeye geri dönüşlerinin desteklenmesi gerektiğini ve Irak hükümetine bu süreçte destek olacak aktif bir çalışma heyeti göndereceklerini vurguladı. Dışişleri Bakanı Zebari ise, Irak hükümetinin mülteciler için 25 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını, bunun 2 milyon dolarlık kısmının Suriye'ye ödendiğini, 4 milyon dolarlık bir kısmının ise Ürdün'e ödeneceğini ifade etti.

Zebari, ülke içinde de evlerini terk etmek zorunda bırakılan pek çok insan
bulunduğunu, bu insanlara da yardımın yolda olduğunu söyledi. Şimdiye kadar 4 bin ailenin evine döndüğünü hatırlatan Dışişleri Bakanı, 1 yıldır uygulanan ve kentin bir kışlaya benzemesine sebep olan Bağdat Güvenlik Planı'nın başarılı bir proje olduğunu ifade etti.

İçişleri Bakanı Cevat El Bolani'nin de katıldığı toplantıda, mültecilerin sorunlarının ekonomik önlemlerle değil siyasi çabalarla giderilebileceği konusunda fikir birliğinin sağlandığı ifade edildi.

1995-2002 yılları arasında Portekiz Başbakanlığı yapan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres de, "Iraklı mültecilerin, bulundukları ülkelerde yaşama şartlarını nasıl iyileştirebileceğimizi konuştuk. Ülkelerine dönemeyen çok insan var, bu insanlara destek olmalıyız. Ayrımcılığa yol açmayan bir yerleştirme programını uyguluyoruz. Ülkelerin açıkladıkları mülteci politikalarını da gözetleyerek kendi mekanizmamızı işletiyoruz. İnsanların gönüllü, güvenli ve umut dolu bir şekilde
dönmelerini sağlamak için ödevimizi yapmalıyız. Çünkü bu insanlar Irak'ın geleceği ve biz Irak'ın geleceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin Irak'tan sorumlu bürosunun bugüne kadar Ürdün'ün başkenti Amman'da olduğunu, büronun, yerinde ve daha hızlı hizmet verebilmek için yakın zamanda Bağdat'a taşınacağını açıklayan Antonio Guterres, yakın zamanda Irak hükümetine temsilcilerinin listesini sunacaklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?