banner39

Irak, en çok idam eden 4. ülke oldu

Irak'ta son yıllarda idam edilenlerin sayısında büyük bir artış yaşanmasın, Irak'ın dünyada en çok idam eden ülke sıralamasında 4. sıraya yükselmesine neden oldu.

Arşiv 20.04.2007, 09:52 20.04.2007, 09:52
Irak, en çok idam eden 4. ülke oldu

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Irak'ta idam cezalarının sayısındaki artışı kınayan bir rapor yayınladı.

Raporda, Irak'ın dünya genelinde Çin, İran ve Pakistan'ın ardından, bu cezayı en sık uygulayan dördüncü ülke konumuna geldiğine dikkat çekildi.

Örgüt, Irak'ta ölüm cezalarının ertelenmesi çağrısını yapıyor.

Af Örgütü, Irak'taki Amerikan ve İngiliz güçlerinden, ölüm cezasının infaz edilmesi olan tutukluları Iraklı yetkililere teslim etmemelerini istiyor.

Uluslararası Af Örgütü sözcüsü Neil Durkin, Irak'taki adalet sisteminin Saddam Hüseyin dönemindekine benzer bir hal aldığını savundu.

2004'ten bu yana geçen üç yılda Irak'ta yaklaşık 250 ölüm cezası kararının onaylandığını söyleyen Neil Durkin, ''ülkenin Saddam Hüseyin rejimi günlerine geri döndüğü endişesi içindeyiz'' diyor.

Af Örgütü Irak'ta halihazırdaki adalet sisteminin eskiden olduğu gibi adil olmayan yargılamalar içerdiğini, insanların işkence altında ifadelerinin alındığını söylüyor.

Af Örgütü'nün raporuna göre, Irak'ta sadece geçen yıl, ikisi kadın 65 kişi idam edildi.

Saddam Hüseyin'in devrilmesi ardından askıya alınan idam cezaları, daha sonra ülkede güvenliğin sağlanmasında caydırıcı etkisini önemli bulan Iraklı yetkililerce yeniden uygulanmaya başlandı.

Fakat Uluslararası Af Örgütü, infazların sayısındaki artışa paralel Irak'ta güvenlik durumunun iyileşmek yerine daha da kötüleştiğini belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?