banner39

Irak eski Devlet Başkanı Ürdün’de öldü

Irak eski Devlet Başkanlarından Abdurrahman Arif, 91 yaşında Ürdün'de vefat etti.

Arşiv 25.08.2007, 11:03 25.08.2007, 18:32
Irak eski Devlet Başkanı Ürdün’de öldü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Irak eski Devlet Başkanı Abdurrahman Arif, dün Ürdün’ün başkenti Amman’da öldü. 91 yaşında ölen Arif’in, herhangi bir hastalıktan değil, ilerlemiş olan yaşından dolayı öldüğü bildirildi.

Arif, ülkedeki muhalif gruplara tanıdığı geniş özgürlükler ile tanınıyordu. Arif'in bugün Ürdün'de bulunan Irak şehitleri mezarlığına defnedileceği açıklandı.

Ağabeyi Abdüsselam Arif’in ölümünden sonra ele geçirdiği iktidarda sadece iki yıl kalabilen Abdurrahman Arif, Baas yanlılarının 17 Temmuz 1968'de yaptıkları darbeyle devrildi. İktidarı ele geçiren General Ahmad Hasan el-Bekir, ardından Cumhurbaşkanı oldu. Ülke Devrim Komuta Konseyi tarafından yönetilmeye başladı.

İSTANBUL'A SÜRGÜNE YOLLANDI

Darbe sonrası öldürülmeyen Arif, İstanbul'a sürgüne yollandı ve uzun seneler Yeşilköy'de bir villada yaşadı. 1980'lerde elden-ayaktan düşmüş haldeyken Irak'a dönmesine izin verildi. Bağdat’ın ABD işgal güçleri tarafından işgalinin ardından Ürdün’e yerleşen Arif, 24 Ağustos Cuma günü hayata gözlerini yumdu.

AĞABEYİ UÇAK KAZASINDA ÖLDÜ

Irak'ta krallığa son veren 1958 darbesinin arkasındaki asıl güç, Abdüsselam Arif idi. General Kasım'ı 1963 yılında kurşuna dizdirtmesinden sonra Irak'a kendisini 'Arap sosyalisti' diye tanıtan Baas Partisi hakim oldu ama Abdüsselam Arif'in iktidarı da sadece üç sene sürdü. Irak'ı Mısır ve Suriye ile aynı bayrak altında birleştirme çabaları içerisinde olduğunun işitilmesinden hemen sonra, 15 Nisan 1966'da bindiği helikopter havada infilak etti ve Arif'in cesedini bile bulamadılar.Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?