banner39

Irak Genelkurmayı'ndan 12. Tugay'a destek

Irak Genelkurmay Başkanı Babekir Zebari, "12. Tugay'ın amacı Kerkük ve halka hizmet etmektir" dedi.

Arşiv 19.02.2009, 10:55 19.02.2009, 10:55
Irak Genelkurmayı'ndan 12. Tugay'a destek


Irak'ın Kürt kökenli Genel Kurmay Başkanı Babekir Zebari, Kerkük'te bulunana tartışmalı 12. Tugay'dan tarafların endişe duymaması gerektiğini söyledi.

Merkezi Bağdat hükümeti tarafından Kerkük'e gönderilen 12. Tugay'a başta Kürt gruplar karşı çıkmış, tartışmalar gerginliğe yol açmıştı.

Bugün sürpriz bir şekilde Kerkük'e gelen Irak Genel Kurmay Başkanı Babekir Zebari ve beraberindeki komutanlar Kerkük'te yetkililerle görüştü.

Komutanlar, Kerkük Valiliğinde Kerkük Kaymakamı İhsan Gali, Kerkük Polis Müdürü General Cemal Tahir ile Türkmen, Kürt ve Arap il meclis üyeleri ile bir araya geldi. Zebari, Kerkük'e gelişinin kentte bulunan 12. Tugay'ın bulunmasından duyulan endişeleri gidermek için bulunduğunu söyledi.

Zebari, "Kerkük'e gönderilen 12. Tugay'ın amacı Kerkük ve Kerkük halkına hizmet etmektir. Kenti teröristlerden korumak için buradalar. 12. Tugay'ın askerleri, Irak'ın askerleridir. Bunlarda Irak halkına hizmet etmek için burada bulunuyorlar. Temennimiz Kerkük halkıye ve Kerkük yerel hükümetiyle ile beraber olup, Kerkük'ün geleceği için çalışmalarıdır. Burada bulunan 12. Tugay'dan halk korkmasın. Bu tugaya halkımız yardım etsin, destek versin. Bu tugay onların hizmetindedir. Bunun için bu tugay buraya geldi." dedi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin talimatıyla ülkenin kuzeyindeki Kerkük bölgesine kaydırılan ve tamamı Araplardan oluşan Irak Ordusu'na ait birlikler, kentte yaşayan etnik gruplar arasında ayrılığa sebep olmuştu. Maliki'nin talimatı ile Irak Ordusu'nun 12. Tugayı'na bağlı birliklerin Kerkük bölgesine kaydırılması, Irak'lı Kürtlerde de endişeye yol açmıştı. Ancak Sünni Araplar ve Türkmenler ise ordunun, Irak Anayasası kapsamında bölgeye geldiklerine dikkat çekerek destek vermişlerdi.

Askerlerin kaydırılmaya başlamasının ardından Kürtler, Irak ordu birliklerinin Kerkük yakınlarına kaydırılmasını durdurulması için Amerikan ordusuna başvururken, başvurunun ardından da birliklerin hareketi kısmen durdurulmuştu. Kürtler, askerlerin bölgeye kaydırılmasının amacının kentin kontrolünü ele geçirmek olduğunu ileri sürüyorlar. Kaydırılan askerlerin bölgenin güvenliğini sağlamaya değil de Kerkük'ü askeri şekilde kontrol etmeye yönelik olduğu savunuyorlar. Bunu da asla kabul edemeyeceklerini belirtiyorlar.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?