banner39

Irak hacılarını İngilizler taşıyacak

Türk pilotların güvenlik endişesi Iraklı hacıları İngilizlere kaptırdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak hacılarını İngilizler taşıyacak

Irak, 16 bin hacı adayını Türk şirketleriyle kutsal topraklara göndermek için harekete geçti. Ön anlaşma sağlandı; ancak pilotlar uçmak istemedi. Irak'tan 'Güvenliğinizi sağlayamayız.' uyarısı da gelince, 10 milyon dolarlık iş İngilizlere kaldı. Türk firmalarının genel müdürleri, "Pilotlar istese de biz göndermezdik." dedi.

Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan milyonlarca Müslüman'ı kutsal toprakları ziyaret heyecanı sardı. Irak hükümeti de savaşta zor günler geçiren vatandaşlarından hacı olmak isteyenleri Arabistan'a götürmek için çalışmalarını sürdürüyor. Hacı adaylarından 14 binini karayoluyla gönderen Irak, uçak sayısının yetersizliği sebebiyle hava ulaşımı için başka ülkelerden destek istedi. Geçen yıl Iraklı hacıları taşıyan İranlı firmadan memnun kalmayan yetkililer, bu yıl Türkiye'ye en fazla Arap turist getiren tur operatörü Mercan Turizm'le temas kurdu. 16 bin hacı adayının, kişi başına 470 dolara 10 gün boyunca günde 2-3 sefer yapılarak Bağdat'tan Cidde'ye taşınması konusunda anlaşma sağlandı. Irak Başbakanı'nın temsilcisi ve Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri konunun teknik detaylarını konuşmak için Türkiye'ye geldi; 1 hafta kaldı. Mercan Turizm de, Onur Air ve Sky Airlines ile ön anlaşma yaptı. İki havayolu şirketinin pilotları güvenlik gerekçesiyle Bağdat'a uçmak istemeyince Iraklı hacı adaylarını taşıma projesi hayata geçirilemedi. 10 milyon doların üzerindeki işi Bağdat Havaalanı'nın güvenliğinden sorumlu İngiltere'nin bir firması aldı. Mercan Turizm'in sahibi Cüneyt Mengü, Dışişleri Bakanlığı'nın da desteklediği projenin yarıda kalmasından dolayı üzüntülü: "Gerçekten iyi bir işti. İngiliz firmasının ne kadara anlaştığını bilmiyorum; ama kesinlikle bizden az değildir. Pilotların kararına saygı duyuyorum."

Onur Air Genel Müdürü Şehabettin Bolukçu ise gelen teklifi değerlendirdiklerini, uçuş programının da belirlendiğini anlatırken, güvenlik sıkıntısının ortaya çıktığını vurguladı. Bolukçu, Iraklı yetkililerin, 'Güvenlik, şirketin sorumluluğundadır. Başınıza bir şey gelirse güvenliğinizi sağlayamayız.' dedikleri için teklifi geri çevirdiklerinin altını çizdi. Sky Airlines Genel Müdürü Gürol Yüksel de 'Kendi riskinizle uçarsınız.' sözleri üzerine projeden vazgeçtiklerini kaydetti ve ekledi: "Pilotlar istese de ben göndermezdim."

Bu yıl 3 milyonun üzerinde Müslüman, hacı olmak için kutsal topraklara gidecek. Yaklaşık 100 bin kişinin hacca gideceği Türkiye'den de ilk kafile 22 Kasım'da yola çıkacak. Irak, Afganistan gibi çatışmaların yoğun olduğu ülkelerde de Müslümanlar tüm zor şartlara rağmen hac farizasını yerine getirmekte kararlı. 3 yıldır silahların susmadığı Irak'ta her yıl 30 bin kişi kutsal topraklara gidiyor. Bunlardan 14 bini karayoluyla, geri kalanları havayoluyla Arabistan topraklarına ulaşıyor. Uçak sayısı ve imkanları sınırlı olan Irak Hava Yolları ve Irak Ulaştırma Bakanlığı, hac döneminde farklı ülkelerdeki firmalarla temasa geçerek hacılar için uçak kiralıyor.

Geçen yıl Iraklı hacıları taşıyan İranlı firmadan memnun kalmayan yetkililer, bu yıl Türkiye'ye en fazla Arap turist getiren tur operatörü Mercan Turizm'le temas kurdu. Hacı adaylarının kişi başına 470 dolara 10 gün boyunca günde 2-3 sefer yapılarak Bağdat'tan Cidde'ye taşınmaları konusunda anlaşma sağlandı. Bağdat'tan Cidde'ye taşımayı yapan uçaklar geceyi Ürdün'ün başkenti Amman'da geçirdikten sonra yeniden Bağdat'tan taşımaya devam edeceklerdi. Irak Başbakanı'nın temsilcisi, Irak Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri konunun teknik detaylarını konuşmak için Türkiye'ye geldi. 1 hafta boyunca Türkiye'de ağırlanan Cüneyt Mengü'ye 3 uçak kiralamak için anlaştığı Onur Air'in yetkilileri, pilotların Bağdat'ın güvenli olmadığı gerekçesiyle uçmak istemediklerini söyleyince şaşırdı. Sky Airlines pilotlarının da aynı gerekçeyle uçmama kararı almaları üzerine Iraklı hacıların taşınması projesi yarım kaldı. Uzun süredir üzerinde çalıştıkları projenin gerçekleşmemesine üzülen Mengü, taşıma işini Bağdat Havaalanı'nın güvenliğini sağlayan İngiltere'den bir firmanın aldığını söyledi. Mengü, "Gerçekten iyi bir işti. Dışişleri Bakanlığı da destekliyordu projeyi. İngiliz firmasının ne kadara anlaştığını bilmiyorum; ama kesinlikle bizden az değildir. Pilotların kararına saygı duyuyorum." ifadelerini kullanıyor. Türk Hava Yolları ve özel havayolu şirketlerinin Irak'a yönelik seferleri bulunmuyor. Türkiye'den karayoluyla ya da çevre ülkelerdeki havaalanları kullanılarak ulaşılabiliyor.

Bu arada, Türk Hava Yolları, 2006-2007 hac sezonunda gidiş ve dönüş olmak üzere 180 bin hacı adayını Cidde ve Medine'ye taşıyacak. Özel hac programı 750 ek seferle, 18 havaalanı üzerinden düzenlenecek. Hac seferleri 22 Kasım-25 Aralık 2006 tarihleri arasında gidiş, 3 Ocak-3 Şubat 2007 tarihleri arasında dönüş olmak üzere Cidde ve Medine hava meydanları üzerinden gerçekleştirilecek. Seferlerin büyük çoğunluğu THY filosundaki uzun menzil uçma kabiliyetinde olan geniş gövdeli ve büyük kapasiteli uçaklar olan A340 ve A310 filosuyla yapılacak.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?