banner39

Irak, Halkın Mücahitleri üyelerine 'gidin' dedi

Irak hükümeti İranlı muhaliflerin yaşadığı Eşref kampının boşaltılmasını istedi, İranlılar ise karara karşı çıkıyor.

Arşiv 16.12.2009, 11:22 16.12.2009, 11:22
Irak, Halkın Mücahitleri üyelerine 'gidin' dedi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak hükümetinin İran ile ilişkilerinde sorun haline geldiğini düşündüğü muhalif Halkın Mücahitleri Grubu üyelerinden yıllardır yaşadıkları Eşref Kampı'ndan çıkmaları için yaptığı çağrılar sonuçsuz kaldı.

İranlı rejim aleyhtarları, Irak'ta yıllardır kaldıkları Eşref kampını terk etmeye yanaşmıyor.

Kampta devriye gezen Irak polisinin muhaliflerin kampı terk etmesi için hoparlörle yaptığı uyarılara aldırmayan muhalifler, 24 yıldır yaşadıkları kamptan ayrılmayacaklarını bildirdi.

Iraklı askeri yetkili Basel Hamad ise, 'hiçbir yabancının Irak içinde kendi topraklarını yaratmalarına izin vermeyeceğiz' dedi.

Halkın Mücahitleri grubunun üyesi Mehdi Ferahi, "Bizi buradan zorla sürmeye kalkarlarsa 28 temmuzdaki gibi olay çıkar, bizi buradan canlı çıkarmalarına izin vermeyeceğiz" ifadesini kullandı. Yabancı haber ajansları, batılı ülkelerin yaşanan gerilimden ve silahlı bir çatışma ihtimalinden endişe duyduğunu kaydetti.

Ferahi, Irak hükümetinin bu tavrının, uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi. Irak emniyet kuvvetleri kampın ortasına karakol kurmak isteyince temmuz sonunda çıkan olaylarda 11 kişi ölmüş, 500 kişi yaralanmıştı.

AFP muhabiri, kampın çevresine çok sayıda polisin konuşlandığını, sokakların boş olduğunu bildirdi. Irak hükümeti, kampı kapamaya ve sakinlerini daha güvenli yerlere nakletmeye kararlı olduğunu açıklamıştı.

Iraklı bir subay, muhaliflerin kampı terk etmeye yanaşmaması halinde sorunun barışçı yoldan çözümünü arayacaklarını belirtti. Bağdat'ın, kamp sakinlerini Irak'ın güneyindeki diğer kamplara transfer edebileceği belirtiliyor.

1980'lerde Bağdat'ın 80 km kuzeyinde inşa edilen Eşref kampında İran rejimine muhalif yaklaşık 3500 kişi kalıyor. Kamp, eski lider Saddam Hüseyin tarafından İranlı muhaliflere açılmıştı. Kampta yaşayanların büyük çoğunluğunun ABD, Kanada ve diğer Avrupa ülkeleri vatandaşlıkları taşıdığı kaydediliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?