banner39

Irak hükümeti silah bırakana para verecek

Irak'ın basra kentinde 4. gününe giren çatışmalar petrol fiyatlarını etkilerken, Maliki, Sadr'a 10 gün daha süre verdi.

Arşiv 28.03.2008, 15:23 28.03.2008, 15:30
Irak hükümeti silah bırakana para verecek

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak'ta, Şii milislerle güvenlik güçleri arasındaki şiddetli çatışmalar devam ederken, Başbakan Nuri el Maliki, direnişçilere silah bırakmaları için 10 gün daha mühlet verdi.

SİLAH BIRAKANA PARA VERİLECEK

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ilginç bir uygulamaya imza atarak, 8 Nisan'a kadar silah bırakacaklara para verileceğini de belirtti.

Irak İçişleri Bakanlığı sözcüsü bu süre zarfında baskınların devam edeceğini açıkladı. Basra'da son dört gündür devam eden çatışmalarda 120 kişinin öldürüldüğü ifade ediliyor. Operasyonlara katılan asker sayısı konusundaki tahminler ise 15 ila 30 bin arasında değişiyor. Irak meclisi güvenlik kuvvetleriyle Şii direnişçiler arasındaki çatışmaları sona erdirmek amacıyla olağanüstü bir oturumda bir araya geliyor.

SALDIRILARI YEŞİL HATA YAYILDI

Karar, hükümet ve elçiliklerin bulunduğu Yeşil Hattın da saldırılara hedef olmaya başlaması ve çatışmaların şiddetlenmesini takip ediyor. Bağdat'ta üç gün süreyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş durumda. Karar uyarınca, Pazar gününe kadar kentte gece ve gündüz sokağa çıkılmayacak.

Nuri el-Maliki, önceki gün direnişçilere silahlarını bırakmaları için 72 saat süre vermişti.

SADR MÜZAKERE İSTİYOR AMA HÜKÜMET YANAŞMIYOR

Mukteda es Sadr, şiddeti sona erdirmek için müzakere ihtimalinden söz ediyor ancak hükümetten bu çağrıya yanıt bulmadı. Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu, altı aydır uyguladığı ateşkesi, geçtiğimiz günlerde altı ay daha uzatmıştı. Sadr kanadı gösterdikleri iyi niyetin karşılık bulmadığına inanıyor; güvenlik kuvvetlerinin tarafsız olmadığını hükümete yakın direnişçilerin denetimine girdiğini öne sürüyor.

ÇATIŞMALAR PETROL FİYATINI YÜKSELTTİ

Irak'ın başlıca petrol üretim ve ihracat merkezi durumundaki Basra'da süregiden çatışmalar petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Basra'daki en büyük petrol boru hatlarından birine bombalı saldırı düzenlendiği haberleri ardından dünya piyasalarında petrol fiyatları iki dolarlık bir sıçrama yaptı. New York'ta, çatışmaların arzı etkilemesi kaygıları nedeniyle ham petrol fiyatı varil başına 108 doları geçti

Yorumlar (1)
ali gür 15 yıl önce
el maliki ülkesinini işgal eden amerikalılara silahlarınızı bırakın diyemiyorda
utanmıyor kendi halkına karşı silahları bırakın diyor.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?