banner15

Irak İranlıların bırakılmasını istedi

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin, ABD'den gözaltına alınan 5 İranlıyı serbest bırakmasını istediği bildirildi.

Irak İranlıların bırakılmasını istedi

Zebari, CNN televizyon kanalına yaptığı açıklamada, eğer masumlarsa gözaltındaki İranlıların serbest kalmalarını sağlamak amacıyla Irak'taki Amerikan büyükelçiliği ve çok uluslu gücün komutanlığıyla temasa geçtiklerini belirtti.

Zebari, Irak'ın gözaltındaki 5 İranlıyla ilgili yürütülen soruşturmada "yakalayan taraf" olmadığının da altını çizdi. ABD, perşembe günü Irak'ın Erbil kentinde Amerikan ordusu tarafından gözaltına alınan İranlıların, Irak ve ülkedeki koalisyon güçlerini hedefleyen faaliyetlerle yakından ilintili olmalarından şüphe edildiğini açıklamıştı.

Gözaltındaki İranlıların Devrim Muhafızları ile bağlantılı olduğunu bildiren ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Tom Casey de, "Irak'ta Amerikan askerlerinin baskın yaptığı bina ile Devrim Muhafızları ve Irak'ta şiddet olaylarına neden olan diğer İranlı unsurlar arasında bağlantı olduğu yolunda bilgiler bulunduğunu" söylemişti. Amerikalı yetkililer ayrıca, gözaltına alınan 5 İranlının diplomatik pasaport taşımadığını bildirmişti.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, "Gözaltındaki kişiler, diplomatik pasaport taşımıyor, normal pasaportları var" demişti.

Amerikan ordusunun baskınına uğrayan binanın da diplomatik statüsü bulunmadığını söyleyen McCormack, "Irak topraklarında, İranlıların kullandığı, oturduğu bir binaydı. Resmi diplomatik bir statüsü yoktu" diye konuşmuştu.
Bağdat'taki Iraklı yetkililer, binanın bir irtibat bürosu olduğunu söylemiş, Tahran da operasyonu konsolosluklarından birine yönelik saldırı olarak değerlendirmiş, operasyon Washington ve Tahran arasında yeni bir gerginliğe neden olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48