banner15

Irak İşgali ile Eğlen!..

Amerikan girişimci ruhu ile hareket ettiğini söyleyen Rick Medina, Irak işgalini 'gerçeğine uygun olarak' oyun haline getirdi. İşgalin yayılmasını ve Saddam Hüseyin'in yakanlamasının ödüllendirildiği oyuna oldukça sert tepkiler geldi.

Irak İşgali ile Eğlen!..

ABD’de bir oyun şirketi daha işgalin ‘oyununu’ yaptı. İşgale dair oyunları geçtiğimiz senelerde onaylayan ve ABD’lilerin “işgali anlamasına yardımcı” olduğunu savunan Washigton yönetimi, “Oregon” oyun şirketi tarafından çıkarılan yeni işgal ‘oyununa’ da onay verdi. “Battle to Baghdad: The Fight For Freedom” (Bağdat Savaşı: Özgürlük İçin Savaş) adı altında Noel tatilinden önce piyasaya sürülen ‘oyunda’, oyuncular, tıpkı ABD’li askerler gibi hareket ediyor. Oyunun kartlarında işgalin yayılması ödüllendirilirken sivillere işkence edilmesi gibi olaylarda yer alıyor.

‘Gerçeği’nden farkı yok

Oyunun, gerçeği ile “hiçbir farkı” olmadığını söylemekten çekinmeyen “oyunun mucidi” Rick Medina, “Oyundaki temel amaç, ABD ordusunun komutanları gibi düşünebilmek. Buna göre, en az kayıpla sınırları aşmanız, Bağdat’ı işgal etmeniz ve Saddam’ı ele geçirmeniz isteniyor. Oyunda, Saddam Hüseyin’i yakalayana 300 fazladan puan veriliyor” diye konuştu.
“Oyunda” her ayrıntıyı düşündüğünü ifade eden Medina “Bir bölümde, kadın askerler, Iraklı mahkûmlara işkence ediyorlar. Tabii bu cezalandırılıyor ve birliğinizden 100 asker kaybediyorsunuz” diye konuştu. Oyundaki bölümler nedeniyle savaş karşıtları tarafından ağır bir dille eleştirildiğini söyleyen Medina, “Bir yere kadar ben de, işgal karşıtıyım. Ancak, bu oyunla Irak’taki gerçeği gözönüne çıkarmaya çalıştım. Elbette, savaşın çıkmasını ve askerlerimizin ölmesini kimse istemez. Fakat durum bu ve biz onlar için dua etmekten başka bir şey yapmıyoruz” dedi.

Amerikan tarzı!

“Bağdat Savaşı”nın resmi internet sitesine oldukça sert tepkiler geldi. Bu elektronik postalardan birinde “Yakın tarihin belki de en vahşi işgalini, ‘oyun’a döndürmek kabul edilir gibi değil. Bu genç ABD’lilerin, günlük yaşantısına vahşeti ve şiddeti koymaya ve işgali olağanlaştırmaya hizmet eder. Bunun, işgalin gerçeklerini anlatmak için iyi bir fikir olduğunu düşünenler, beni tiksindiyor” denildi. ‘Oyunun mucidi’ Medina’nın bu tepkilere yanıtı ise insanların bu denli tepki vereceğini aklına bile getirmediği oldu. Irak’ın her an televizyonda olduğunu ve hayatlarının bir parçası haline geldiğini söyleyen Medina, “Bir Amerikalı olarak fikir sahibi olmalı ve bu fikirlerden para kazanmalıyız düşüncesi ile büyüdüm. Bu Amerikan tarzıdır” dedi.

-----------------------------------

Irak’ta paralı asker terörü

İngiliz güvenlik şirketi “Aegis Savunma Servisi”ne bağlı olarak çalışan “İrlandalı ya da İskoç” paralı askelerin karıştığı cinayeti araştıran ABD’li müfettişler, olayla ilgili şok bir kanıt buldular. Kimliği henüz belirlenemeyen paralı askerlerin, iki Iraklı taksiciyi otamatik silahlarla tararken çekilen video kayıtlarını ele geçiren müffetişler, “Bağdat Havaalanı önünde park etmiş durumda olan Iraklı sivillere ait bir aracın, paralı askerlerce keyfi yere tarandığını” ortaya çıkardılar.

Cinayetin kanıtı

Bağdat Havaalanı güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülerde cinayetin tüm ayrıntılarının açıkça görüldüğünü ifade eden ABD’li müfettiş Tim Spicer, “Siyah Mercedes marka bir aracın içinde olan güvenlik elemanları, metrelerce uzakta, havaalanının giriş kapısında duran iki beyaz taksiye otomatik silahlarla ateş açıyorlar. Havalimanı görüntülerinde, havada uçuşan kurşunlar ve kalbura dönen araçlar açıkça görülüyor. Ancak, güvenlik elemanlarının kimliği ve uyruğu konusunda kesin bir bilgi yok. Aksanlarından dolayı, İskoç ya da İrlandalı olabileceklerini düşünüyoruz” dedi.
Resmi raporda, ülkedeki birçok “faili meçhul” cinayetin, ABD ve İngiliz güvenlik şirketlerine bağlı paralı akserler tarafından işlenmiş olabileceğini vurgulayan Spicer, “Irak’taki ABD yönetimi, güvenlik şirketleri ile yaptığı anlaşmaları kontrol etme gereği ya da güvenlik şirketlerini teftiş etme ihtiyacı duymuyor. Bu da, Irak’ta çokça bulunan ABD ve İngiliz güvenlik şirketlerinin rahat davranmasına ve elemanlarının yasalarüstü çalışmasına neden oluyor” dedi.

Örtbas ediliyor

Öte yandan cinayetin Irak İçişleri Bakanlığı’nca da araştırıldığını belirten Irak İçişleri Bakanı sözcüsü Adnan Tevfik, “Olayı araştıyoruz, çünkü bu cinayetler ışığında ülkedeki paralı asker terörünü ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Yakın zamanda akrabalarını kaybeden Iraklı birçok aile, sözkonusu cinayetlerin bu insanlar tarafından işlendiğini savunuyor” ifadelerini kullandı.
Irak’taki ABD ve İngiliz güvenlik şirketlerinin, cinayetler konusunda oldukça “sorumsuz” davrandığını ifade eden Tevfik, “Bir paralı asker, bir Iraklı’yı öldürdüğünde, cinayet örtbas ediliyor. Şirketler cinayetleri inkâr ediyor, suçlular serbest kalıyor ve ailelere üç beş kuruş tazminat verilerek, olay kapatılıyor” dedi. Irak’ta bulunan güvenlik şirketleri arasında 250 milyon dolarlık kontratı ile en büyük şirket olan Ageis Savunma Servisi’nin paralı askerleri, ülkedeki birçok kurum, bina ve askeri bölgede görev yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48