banner15

Irak Kan Gölüne Döndü

Dün Şii türbesine yapılan saldırının ardından, Irak kan gölünü döndü. Sünni ve Şii alimlerin sağduyu çağrılarına rağmen, Sünnileri hedef alan saldırılarda son 24 saat içinde 100'den fazla kişi hayatını kaybetti.

Irak Kan Gölüne Döndü

Dunya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

Hükümet güvenlik önlemlerini pekiştirmek üzere asker ve polislerin tüm izinlerini iptal etti. Ayrıca Bağdat ile Selahaddin eyaletinde bu akşam sekizden itibaren iki gün geçerli olacak şekilde, gece sokağa çıkma yasağı uygulanması kararlaştırıldı.

Kanlı 24 Saat

Son 24 saatin en kanlı olayı Bağdat'ın kuzeydoğusundaki Bakuba yakınlarındaki Nahravan yöresinde yaşandı. Silahlı kişiler, işçileri taşıyan 3 otobüsü Bakuba'nın yaklaşık 20 kilometre güneyindeki Nehravan'da bir kontrol noktasında durdurup, 47 işçiyi otobüslerden indirerek kurşuna dizdiler. 

Bağdat'ta da polis, son 24 saatte 50'den fazla kişinin kurşunlanmış cesetlerini buldu.Başta Sadr semti olmak üzere daha çok Şiilerin yaşadığı kesimlerde, altı farklı noktada bulunan cesetlerin çoğunun ellerinin bağlanmış olduğu belirtiliyor. Cesetlerin Askeriye Camii'ndeki saldırıya tepki amaçlı olarak öldürülen Sünnilere ait olmasından endişe ediliyor.

Gazetecilerde Katledildi

Samarra yakınlarında, Dubai merkezli El Arabiye televizyonunda çalışan üç gazetecinin cesetleri bulundu. Polis yetkilileri gazetecilerin Askeriye Camii'ne düzenlenen bombalı saldırı hakkında haber yapmak üzere Samarra kentine gittiklerini, burada kaçırıldıklarını söylüyor. Televizyonun kadın muhabiri Atvar Behcet ile ses uzmanı ve kameraman öldürülürken ekipteki bir diğer kişi kaçmayı başardı.

Karakol Basılarak Sünniler Öldürüldü

Irak'ın güneyindeki Basra'da ise bir cezaevini basan, polis kılığına girmiş silahlı kişiler ise 11 Sünni tutukluyu kaçırarak öldürdü. Öldürülenlerden en az ikisinin Mısır vatandaşı olduğu açıklandı. Ajanslar, Irak polisine dayanarak ölenler arasında bir de Türk olduğunu bildiriyor.

Camiler Kundaklanıyor

Sünni ağırlıklı Irak İslami Partisi'nin Basra'daki merkezi de saldırıya uğradı. Burada iki kişi öldürüldü. Partinin verdiği rakamlara göre dünden bu yana 50'si Bağdat'ta olmak üzere yaklaşık 90 cami, Şiilerin misilleme saldırılarına hedef oldu. Bunlardan üçünün patlayıcılarla düzenlenen saldırılarda hasar gördüğü, bazı camilerin Şiilerce işgal edildiği söyleniyor. Bu olaylarda üçü dinadamı en az sekiz kişi hayatını kaybetti.

Bağdat'ta bugün Samarra'daki saldırıyı protesto etmek üzere geniş katılımlı bir eylem planlanıyor. Ülkede güvenlik kuvvetlerine yönelik saldırılar da sürüyor. Bakuba kentinde Irak ordusunun devriye gezen bir birimini hedef alan bombalı saldırıda 11 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

'Öfkeyi dizginlemek güç'

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, tüm siyasi grupların liderlerini krizi görüşmek üzere bugün Bağdat'ta bir araya gelmeye çağırdı. İç savaş tehlikesi olduğundan söz eden Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Iraklılardan bu tehlikeyi bertaraf etmek için el ele vermelerini istedi. Toplantının sabah saatlerinde başlaması gerekiyordu ancak genel seçimi kazanan en büyük Şii bloğun da kendi içinde durum değerlendirmesi yapma planı nedeniyle, toplantının öğleden sonraya kalacağı belirtiliyor.

Ülkedeki en büyük Sünni partisi olan İyad Allavi liderliğindeki Irak Uzlaşma Cephesi ise görüşmeye katılmayacağını duyurdu ve Şiiler öncülüğündeki hükümeti Sünnileri yeterince korumadığı gerekçesiyle eleştirdi. Irak Uzlaşma Cephesi ayrıca, hükümet görüşmelerine de katılmayacaklarını duyurdu. Parti, seçimlerde 44 sandalye kazanmıştı.

Sünniler son aylarda pek çok hedef alındıklarından şikayetçi olmuş, asker ve polisin Sünni tutsaklara kötü muamelede bulunduğunu gösteren gelişmeler öfke yaratmıştı.Sünni din adamlarını temsil eden Müslümanlar Birliği ise bir açıklama yaparak özellikle radikal Şii dinadamı Muktada es Sadr'dan gerginliği dindirmek ve kendisine bağlı Şii milisleri dizginlemek için girişimde bulunmasını istedi. Birliğin sözcüsü Abdülselam el Kubeysi, yabancı unsurların mezhep çatışması yaratma girişimleri karşısında Iraklıların birlik içinde olması gerektiğini vurguladı.

Sünnileri temsil eden Irak İslam Partisi de Şii dini liderlerini devreye girerek cematlerini yatıştırması çağrısında bulundu. Ülkedeki en üst düzey Şii dinadamı Büyük Ayetullah Ali el Sistani'nin bir sözcüsü ise, halkın öfkesini dizginlemenin güç olabileceği uyarısında bulundu. Sözcü Samarra'daki saldırıyı çok ağır bir provokasyon olarak niteledi.

Bağdat'ın 90 kilometre kadar kuzeyindeki Samarra'daki Askeriye Cami, Şiilerin 12 imamından ikisinin türbelerine evsahipliği ediyordu. Her yıl milyonlarca Şii, ülkedeki en kutsal mekanlardan olan camiyi ziyaret ederek hacı oluyordu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48