banner39

Irak Meclisinde 'Şeytan' Tartışması

Irak'ın kuzeyinde yaşayan Yezidiler, başbakan İbrahim Caferi'ye gönderdikleri mektupta konuşmalarına "lanetli şeytan'dan Allah'a sığınırım" sözüne tepki gösterdiler

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak Meclisinde 'Şeytan' Tartışması

İslam Dünyası/Haber Merkezi

Irak başbakanı İbrahim Caferi'nin konuşmalarına besmele ile başlaması ülkenin kuzeyinde yaşayan Yezidileri rahatsız etti. Şeytanı kutsal kabul eden Yezidiler, Irak parlamentosu ve başbakan Caferi'ye gönderdikleri mektupta konuşmalarına başlarken (Eüzübillahi mineşşeytanirracim) lanetli şeytandan Allah'a sığınırım sözünü kullanmamasını zira bunun kendi inançlarına bir saygısızlık olduğunu söylediler.

Irak parlamentosuna Kürt koalisyonu listesinden giren Kamran Hayri Said, başbakan Caferi'ye gönderdiği mektupta şunları yazdı. "Sayın başbakan! belki bu girişimim size biraz garip gelebilir. Siz konuşmalarınızda ve açıklamalarınızda lanetli şeytandan Allah'a sığınırım ifadelerini kullanıyorsunuz. Bilmenizi isterim ki biz bu ifadeye inanmıyor ve rahatsız da olmuyoruz. Ancak dostlarımız bizim bunu kabul ettiğimizi zannedebilir"

Yezidi vekil sözlerini şöyle sürdürdü. "600 ya da 700 bin Yezidi Kürt sizin bu sözlerinizi kendi inançlarına bir saygısızlık olarak algılıyor. Bu yüzden sizden ve bütün Iraklı yetkililerden taleplerimizi ciddiye almanızı istiyoruz"

Bu arada Irak başbakanı İbrahim Caferi ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi. "Bu ifade ile herhangi bir grubu, kişiyi ya da inançı karalamak maksadımız yoktur. Bütün inançlar arasında farklılıklar vardır Ancak biz çoğunluğun inancına da saygı duymalıyoz."   

Yezidilik

İslam'ın batıl bir inanç olarak kabul ettiği Yezidilik,  12. asırda ortaya çıkmıştır. Kurucusunun Emevi Udey Bin Mustafa olduğu tahmin ediliyor. 1162 yılında Şamda dünyaya gelen Mustafa'nın Bağdat'ın 400 km kuzeyindeki Şeyhan'ı 10 km uzaklıktaki Laliş köyünde öldüğü biliniyor.

Bazı kaynaklar ise bu inancın Yezd kentinde ortaya çıktığını ve ismini de oradan aldığı görüşündedirler.Yezidilerin ''Melek Tavus'' dedikleri Şeytan, Yezidiliğe göre, Tanrı'nın celal vasfının yansıması. Yezidilerin asılları Kürtçe olan Kitab'ül-Cilve ve Mushaf-a Reş adlı kutsal kitapları vardır. Yezidiler, Kitab'ül-Cilve'nin, kurucu Yezid'in geleceğini haber verdiği yeni ''peygamber'' Şeyh Adi'ye (XII. yy) ''Melek Tavus'' tarafından vahyedildiğine inanırlar. Mushaf-a Reş ise Şeyh Hasan Bin Adi tarafından yazılmış.

Kaynak: www.alarabiya.net

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?