banner39

Irak, Mehdi Ordusu ile anlaştı

Çatışmaların durmak bilmediği Irak'ta Maliki, Talabani, Barzani ve Mehdi Ordusu, işbirliği anlaşmasına imza attı.

Arşiv 17.08.2007, 12:19 17.08.2007, 16:44
Irak, Mehdi Ordusu ile anlaştı

Irak'taki siyasi tıkanıklığa son verme çabaları çerçevesinde Mehdi Ordusu ile Kürtlerin yeni bir ittifak kurdukları açıklandı. Hükümeti krizde olan Irak Başbakanı Maliki’ye destek için kurulan ittifakta Sünniler yok.

Kuzey Irak’ta Yezidilere yönelik ağır saldırılardan sonra Bağdat’ta farklı gruplar arasında işbirliği arayışı devam ediyor. Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve Devlet Başkanı Celal Talabani Perşembe günü ılımlı Kürtler ve Şiiler arasında işbirliğinin arttırılacağı mesajı verdi. Şii Başbakan Yardımcısı Adil Abdül Mehdi ve Kürt Özerk Bölgesi Başkanı Mesud Barzani arasında bu yönde bir anlaşma imzalandığı açıklandı. Ancak anlaşmaya ılımlı Sünnilerin katılmadığı dikkat çekti.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Şiilerle Kürtler arasında yeni bir ittifak anlaşması imzalandığını, anlaşmanın, hükümetin çalışmalarını aksatan siyasi çıkmaza son verme yönündeki ilk adım olduğunu söyledi. Devlet Başkanı Celal Talabani de El Maliki'nin açıklamalarını doğrulayan konuşmasında, Sünnilerin ittifaka katılmayı kabul etmediklerini belirtti. Talabani, ittifak kapısını Sünniler için açık bırakacaklarını da ifade etti.

Şiilerle Kürtleri bir araya getiren üç sayfalık ittifak anlaşmasına, Talabani ile El Maliki'nin yanı sıra Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ve Şii Devlet Başkanı Yardımcısı Adil Abdülmehdi'nin imza attığı öğrenildi. İttifakla birlikte taraflar, 275 sandalyeli parlamentoda çoğunluğu sağlamış oldu.

BAN’DAN IRAK İÇİN ÇAĞRI

Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Irak’taki tüm liderleri, politik ya da dini aidiyetlerini geri plana iterek, Irak halkının geleceği için işbirliğine çağırdı. Ban, Irak’ın uzlaşma ve barışa ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Irak’taki terör ve şiddetin her ay 50 bin Iraklının ülke dışına çıkmasına neden olduğunu belirten Ban Ki Moon, ülkenin aydın ve lider kadrosunun eridiğini ve önlem alınması gerektiğini söyledi.

Öte yandan Irak’ta güvenlik durumu göründüğünden çok daha kötü. ABD, Yezidilere yönelik saldırıların sorumluluğunu El Kaide’ye yüklerken, geçmişte çatışmaların yoğun olduğu Anbar eyaletinde El Kaide yanlısı gruplarla, aşiretler arasındaki mücadele terör gruplarının diğer bölgelere kaymasına yol açtı.

Bu bölgede El Kaide yanlısı militanların eylemlerinden yılan halkın, Amerikan güçleri ile işbirliği yaptığı ve aşiretlere silah dağıtıldığı biliniyor. Bu gelişmeler Irak halkı içindeki bölünmeye de işaret ediyor. Uzmanlar terör eylemlerinin ülkenin güneyi ve kuzeyine kayacağına işaret ediyor.

Nitekim Irak'ın kuzeybatısında Salı günü Yezidileri hedef alan intihar saldırılarında ölenlerin sayısı, İçişleri Bakanlığı tarafından 400 olarak açıklandı. Saldırı, Irak savaşının başladığı Mart 2003'ten bu yana düzenlenen en kanlı saldırı oldu. İkinci en büyük saldırı geçen yıl 23 Kasım/da, başkent Bağdat'ta Şiilerin çoğunlukta olduğu Sadr mahallesine düzenlenmişti. Havan topu ateşi ve bomba yüklü beş araçla düzenlenen bu saldırıda da 215 kişi ölmüştü.

UZLAŞMA ÜMİDİ ZAYIF

Ve bu koşullar altında BM Genel Sekreteri Ban Kii Moon’un çağrısının yankı bulması zor. Bağdat hükümeti her ne kadar ılımlı güçler arasında işbirliği yolunda adım atsa da ulaşamadığı kesimler daha geniş.

Sünnilerin neredeyse tamamının hükümeti terk etmesinden sonra El Maliki’nin iktidarı kısıtlandı ve Washington’dan gelen güvensizlik sinyalleri ile iyice zayıfladı. Bu ortamda Şiiler, Sünniler, Kürtler, Partiler, dini gruplar ve aşiretler kendi politikalarını sürdürüyorlar. Maliki’nin ulusal uzlaşma konferansı çağrısına da pek ilgi gösteren olmadı.

Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?