banner15

Irak Nereye Doğru Sürükleniyor

İngiliz The Independent gazetesi yazarı Adrian Hamilton, bugünkü yazısına "Irak'ın yabancı zevatın ziyaretlerine ihtiyacı yok" başlığını atmış... Hamilton'ın satırları şöyle başlıyor.

Irak Nereye Doğru Sürükleniyor

"Yabancı devlet adamlarının ziyaretleri, seçimlere övgüler düzülmesi, 'demokrasi için önemli bir adım' nutukları atılması, uluslararası kamuoyunun desteğinin dile getirilmesi herhalde Irak'ın ihtiyaç duyduğu son şey. Ancak, Irak'ın işgalinin öncülerinden Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Irak'a yaptığı ziyaret doğrusu en hoş karşılanmayanıydı. Cheney ve Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak'ta yapılan pek çok hatanın da sorumlusu."

Adrian Hamilton, rejim değişikliği ve bir diktatörü devirme gerekçesiyle başlatılan Irak işgalinin, bölgede demokrasiyi yayma söylemiyle sürdüğünü belirtiyor ve şunları ekliyor.

"Demokrasinin hareketlendiği ortada ama asıl amaç, İsrail'e ve Amerika Birleşik Devletleri'nin çıkarlarına bir tehdit oluşturmayacak bir Orta Doğu yaratmak. Kimse Irak'ta bundan böyle ne olacağını kesin olarak söyleyemez. Belki ülke tamamen bölünecek, belki eski Sovyet Cumhuriyetleri gibi çetelerin yönetimine girecek, belki de daha iyi bir geleceğe doğru adım atacak. Ancak ne olursa olsun, Batılı politikacılar, demokrasi nutukları atmak yerine, başlarını önlerine eğip, yarattıkları rezalet için özür dilemeli, bundan böyle Irak'ın işine karışmayacaklarına söz vermeliler."

Irak'taki bölünmüşlük, Guardian gazetesinin de baş yazısında yer alıyor bugün.

"Alınan ilk seçim sonuçları, Irak'ta gelecekte çoğulcu bir demokrasinin kurulacağı, hatta ülkenin bir bütün olarak kalacağı yolunda hiçbir işaret vermiyor. Seçime katılım oranının yüzde 70 olması ardından oluşan iyimser hava ise çabucak bozuldu. Alınan sonuçlar, mezhep ayrılıklarını ve etnik bölünmeyi açıkça ortaya koydu. Seçimlerle ilgili iyi haber, daha önce oy kullanmayı reddeden Sünniler'in bu seçime katılması oldu. Kötü haber ise, Saddam Hüseyin döneminde sahip oldukları iktidarı geri isteyen Sünnîler, bunu elde edebilmek için her yolu deneyecekler. Irak'ta şiddetin sona ermesi beklenmiyor."

Kaynak: BBC

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48