banner39

'Irak ordusu Sadr'da zulüm yapıyor'

Sadr hareketi, Irak ordusunun Sadr mahallesinde zulüm yaptığını söyledi.

Arşiv 23.05.2008, 16:07 23.05.2008, 18:25
'Irak ordusu Sadr'da zulüm yapıyor'

Iraklı lideri Mukteda Sadr hareketinden bir yetkili, Irak ordusunu başkent Bağdat'taki Sadr mahallesinde "zulüm yapmakla" suçladı.

Bağdat'ta Şiilerin yoğun olarak yaşadığı geniş Sadr mahallesine yönelik Irak ordusunun başlattığı "barış" operasyonu kapsamında Irak askerlerinin mahalleye sükunet içinde konuşlanmasının üzerinden 4 gün geçtikten sonra açıklama yapan Muhanned El Garravi, "Sadr hareketi (hükümetle imzalanan) anlaşmaya ve lideri Mukteda Sadr'ın talimatlarına uyuyor, ama halkı Irak ordusunun bazı birliklerinin Sadr mahallesinde halka karşı işlediği suçlar hakkında bilgilendirmemiz gerek" dedi.

Sadr mahallesinde Sadr hareketinin bürosu önünde konuşma yapan El Garravi, özellikle 11. tümen bünyesindeki bazı birliklerin sivillere zulmettiğini belirterek, bu askerlerin komutanlarına haber verildiğini, ancak komutanların olayları inkar ettiğini kaydetti.

El Garravi, bu zulümleri kınadıklarını ve halktan şikayetlerini bağımsız bir parlamento komisyonuna ulaştırmasını isteyeceklerini de belirtti.

El Garravi, Sadr tarafından 10 Mayısta hükümet ile Sadr hareketi arasında imzalanan anlaşmanın izlenmesinden sorumlu heyetin başına getirilmişti. Anlaşma, nüfusu 2 milyon olan mahallede bine yakın insanın ölümüne yol açan kanlı çatışmalara son vermişti. Ordu, Sadr hareketinin de onayıyla salı günü mahalleye girmiş ve denetimi ele geçirmişti.


Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?