banner15

'Irak parçalanırsa kaos olur'

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak'ın parçalanmasının kaos oluşturacağını söyledi.

'Irak parçalanırsa kaos olur'

Abdullah Gül, Davos zirvesi çerçevesinde “Ortadoğu'nun Geleceği” konulu bir panele katıldı. Irak'ta Arapların Türklerin, Kürtlerin ve bütün mezheplerin yüzyıllardır barış içinde yaşadığını belirten Gül, Irak'ın bütünlüğünün hem bölge hem de dünya açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Irak'ın bir zorlamayla parçalanması halinde mevcut sorunların daha da derinleşeceğini belirten Gül, bunun sonucunda mutlaka bir kaos çıkacağını, bölgenin de böyle bir kaosu kaldıramayacağını vurguladı.

Bakan Gül, Irak'ın bölünmesine kimsenin izin vermemesi gerektiğini belirterek, “Irak'ın tamamıyla siyasi ve toprak bütünlüğünden yanayız” dedi.

Gül, Suriye konusundaki bir soru üzerine Suriye'nin Ortadoğu sorununda çok önemli bir ülke olduğunu, bu nedenle Ortadoğu barış sürecinde Suriye'nin izole edilemeyeceğini kaydetti.

Suriye'nin izole edilerek sorunların çözülemeyeceğini belirten Gül, İsrailli politikacıların da Suriye ile diyaloğun önemini bildiklerini ifade etti.

Ortadoğu sorununun çekirdeğini Filistin konusunun oluşturduğunu belirten Gül, Filistin sorununun çözümünün bölgedeki diğer sorunların çözümüne de katkıda bulanacağını söyledi. Bu arada Bakan Gül, Davos zirvesi çerçevesindeki ikili görüşmelerine devam ediyor

IRAK'TA YİNE 14 DİRENİŞÇİ ÖLDÜRÜLDÜ

ABD ordusu, Irak'ın başkenti Bağdat yakınlarında bu sabah 14 direnişçinin, hava saldırısıyla öldürüldüğünü açıkladı.

ABD ordusunda yapılan açıklamada, Amerikan askerlerinin yaklaşması üzerine bazı militanların kaçmaya çalıştığı, ancak öldürüldükleri belirtildi. Operasyonda, yabancı kökenli militanların sığınağı olan bir evin de tahrip edildiği kaydedildi.

Açıklamada, koalisyon güçlerine ve Irak güvenlik güçlerine çeşitli saldırılar düzenleyen militanların, bu bölgede faaliyet gösterdiği duyumlarının bulunduğu bildirildi

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35