banner15

'Irak parçalanırsa Türkiye izlemez'

ABD yönetiminin Donald Rumsfeld'in yerine geçmesi onaylanan Robert Gates, Irak konusundaki soruları cevapladı.

'Irak parçalanırsa Türkiye izlemez'

ABD yönetiminin Donald Rumsfeld'in yerine geçmesi onaylanan Robert Gates, ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komisyonu'nun sorularını cevaplandırdı. Gates, ''Sizce ABD Irak'ta kazanıyor mu?'' sorusunu ''Hayır'' diye cevapladı.

ABD'nin savunma bakan adayı Gates, daha sonra bu ifadesini değiştirerek 'Bence Amerika ne kazanıyor ne de kaybediyor' dedi.

Komite üyelerine 'Irak için tüm seçenekler masada' diyen Gates, göreve gelmesi halinde bazı taktik değişikliklere gitmek istediğini söyledi.

Gates, “ABD’nin Irak'ta gelecek 2 yıl içinde sergileyeceği tutum tüm Ortadoğu’yu etkileyecek'' diye konuştu. Komite üyelerine 'Irak için tüm seçenekler masada' diyen Gates, göreve gelmesi halinde bazı taktik değişikliklerine gitmek istediğini söyledi.

'Türkiye de devreye girer"

Bölgesel bir karışıklıkta Türkiye, Suriye, İran ve Suudi Arabistan'ın devreye girmesinin kaçınılmaz olacağını belirten Gates, 'Türkler, Irak'ın parçalara ayrılmaya başladığını gördükleri taktirde hiçbir şey yapmadan oturmayacaklardır'' diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı adayı Gates, İran'ın da nükleer silah geliştirme peşinde olduğuna inandığını belirtti.

63 yaşındaki Gates'in adaylığı ABD Senatosu'nca da onaylanırsa Savunma Bakanlığı görevini devralacak.

Rumsfeld'in Savunma Bakanlığı'ndan bir an önce ayrılmasını isteyen Demokratların, Gates'in bakanlığına karşı çıkmayacağı ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48