banner39

Irak Parlamentosundan U Dönüşü

Irak'ta anayasa referandumuna 10 gün kala siyasi tartışmalar artıyor. Irak parlamentosu, yeni anayasanın 15 ekimde halkoyuna sunulmasından kısa süre önce yaptığı değişikliği geri aldı. Irak'ta bir cami yakınında meydana gelen patlamada 13 kişi öldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak Parlamentosundan U Dönüşü

Irak parlamentosu, anayasa taslağının, on gün içinde yapılacak referandumda seçmen tarafından reddedilmesini güçleştiren kanun değişikliğine karşı oy kullandı. Birleşmiş Milletler, bu tür koşulların uluslararası standartlara uygun olmadığını söyleyerek parlamentonun seçim kanunlarında yaptığı değişikliği eleştirmişti. BM'nin baskısı Irak parlamentosunu geri adım atmaya itti. Parlamento, anayasanın reddini zorlaştıran tartışmalı kararından üç gün sonra, son dakikada yaptığı değişiklikleri tersine çevirdi. Parlamento üyeleri arasında kısa ancak öfkeli bir tartışma yaşandı. Bir Şii milletvekili, parlamentonun Birleşmiş Milletler'in önünde eğilmemesi gerektiğini, ancak böyle devam edip sürekli fikir değiştirirse, ulusun önünde gülünç duruma düşeceğini belirtti. Diğer bir parlamento üyesi Mahmud Osman, kararın, oylamanın düzenlenmesine yardım eden yasal uzmanlara ve BM'ye danışılmadan alınmamış gerektiğine dikkat çekti. Nihayetinde, parlamentonun planlanan referandumu meşruiyeti için çok az seçeneği kaldı. Birleşmiş Milletler de Irak parlamentosunun kararının demokratik açıdan kabul edilemez olduğunu belirtti.
Parlamentoda kısa bir görüşmeden sonra yapılan ve 275 milletvekilinden yaklaşık yarısının katıldığı oylamada, 28'e karşı 119 oyla, 15 ekimde yapılacak referanduma ilişkin seçim yasasının asıl halinin uygulanması kararı alındı. Şii ve Kürtlerin çoğunlukta olduğu Irak parlamentosu, pazar günü yapılan değişiklikle seçim kanundaki ''ülke çapında seçmenlerin çoğundan onay alsa bile ülkedeki 18 vilayetten herhangi üçünde seçmenlerin üçte ikisinin aleyhte oy kullanması halinde anayasanın kabul edilmeyeceği'' yönündeki yasayı, ''anayasanın reddedilmesi için sadece sandığa giderek oy kullananların değil, kayıtlı seçmenlerin 3'te 2'sinin hayıroyu kullanması gerektiği'' şeklinde yorumlamıştı. Irak Anayasası'nın taslak metni, 15 Ekim'de referandumla halkın onayına sunulacak. Taslağın beş milyon adet basılması ve referandum öncesi halka dağıtılması amaçlanıyor.

BM karardan memun
 
Irak parlamentosunun daha önceki tartışmalı ve referandumda anayasanın reddedilmesini hemen hemen olanaksız hale getiren seçim yasası değişikliğini geri almasının memnuniyetle karşıladığını bildirdi. BM'nin Irak'taki sözcü Said Erakat, BM'nin, Irak'ta seçim  yasasının eski haline getirilmesinden memnun olduğunu kaydetti. Irak hükümeti sözcüsü Leyt Kubba da, parlamentodaki oylama sonrasında yaptığı açıklamada, hükümetin tamamen, anayasal sürecin meşru ve yüksek güvenilirlikte olması arzusunda olduğunu ifade ederek, ''Biz, referandumun sonucundan ziyade bu sürecin başarılı olmasıyla ilgileniyoruz'' dedi. Bu arada,  Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, anayasanın gelecek hafta referandumla kabul edilmesinin her şeyi  çözmeyebileceğini, ancak ülkenin istikrara kavuşturulmasına yardımcı olacağını söyledi. Irak'ta, anayasa taslağı 15 ekimde referanduma sunulacak. 

Referandumu BM denetleyecek    
    
Bu arada, yapılacak referandumlar için hazırlıkların tamamlandığı belirtilirken BM'nin teknik ve planlama desteğiyle Irak Bağımsız Seçim Komisyonu'nun 15 milyon Iraklı seçmen için seçim bölgelerine seçmen pusulası, seçim sandığı gibi ağırlığı 2 milyon tonu bulan seçim malzemesi gönderdiği bildirildi. 45 yabancı uzmandan oluşan BM Seçim Yardım Ekibi'nin Irak Bağımsız Seçim Komisyonu'na ve referandumu organize eden 1000 kişilik personeline tavsiyelerde ve teknik yardımlarda bulunduğu, Komisyon'un sandıklarda görev almak üzere en az 100 bin kişiyi görevlendirdiği kaydedildi.    

Irak'ta patlama: 13 kişi öldü, 40 yaralı
 
Irak polisi, başkent Bağdat'ın güneyindeki Hille kentinde, Şiiler'in ibadet etmek için toplandıkları sırada bir cami yanında bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu en az 13 kişinin öldüğünü, 40 kişinin de yaralandığını bildirdi. Irak polisinin yaptığı açıklamaya göre, Bağdat'ın güneyindeki Hilla kentinde Şiiler'e ait bir caminin yanında, cemaatin ibadet için toplandığı sırada bomba yüklü bir araç infilak etti. Patlama sonucu ilk belirlemelere göre en az 13 Iraklı'nın hayatını kaybettiği, 40 kişinin de yaralandığı belirtildi. Patlamanın yerel saat ile 18.00 sıralarında, Şiiler'in Ramazan ayının ilk günü vesilesi ile camide toplandığı sırada gerçekleştiği ifade edildi. Cuma günü Hille'de sebze pazarında yine bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu en az 10 kişi ölmüştü.   

 

    
 
  
 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?