banner15

Irak PKK'lılara vatandaşlık veriyor

Irak'ın, Fransa ve İsveç büyükelçiliklerinin, PKK'lı teröristlere Irak vatandaşlığı kimliği verdiği iddia ediliyor.

Irak PKK'lılara vatandaşlık veriyor

AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, ''Irak'ın Fransa ve İsveç büyükelçiliklerinin, PKK'lı teröristlere Irak vatandaşlığı kimliği verdiğini'' öne sürdü.

Çömez, yaptığı açıklamada, Kerkük'teki Türkmenlerle sürekli temas halinde olduğunu belirterek, PKK'lı teröristlerin KDP ve KYB kimlikleri ile Kerkük'e gelmeye başladığını, ağır silahları bulunan teröristlerin provokatif eylemler hazırlığında olduklarını belirtti.

Bu teröristlerin Türkiye'ye de başka kimliklerle gelme ihtimaline karşı ''dikkatli olunması'' uyarısında bulunan Çömez, şunları kaydetti:

''Sürekli temas halinde olduğum Türkmenler, şehre çok sayıda PKK'lının geldiğini bilirdiler. Türkmenlerin tespitlerine göre, Mahmur ve diğer kamplardan gelen PKK teröristleri, buraya KDP ve KYB'nin verdiği kimliklerle geliyorlar.

PKK'nın sivil uzantılarının ve siyasi partilerinin bürolarına yerleşen teröristler, provokatif eylem hazırlığı içindeler. Ağır silahları ile şehre gelen teröristlerin, özellikle petrol şirketlerinin bulunduğu Arafa ve Erbil yolu üzerindeki Rahimava semtlerindeki bürolara geliyorlar.

Türkmenlerin silahları da sistematik bir şekilde toplanıyor. ABD askerleri ve Peşmerge güçleri, Türkmenlere ait silahları ruhsatsız oldukları gerekçesi ile topluyorlar. Bugün Türkmenlerin ruhsatlı silahları da toplanmaya başlanmış. Türkmenler'de saldırı ve katliam endişesi hakim.''

Kerkük'te saat 16.00'dan sonra sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirten Çömez, daha iki gün öncesinde sadece 6 büyük patlama yaşandığını, ölü ve yaralıların bulunduğunu bildirdi.

-PKK'LI TERÖRİSTLERE IRAK KİMLİĞİ-

Dışişleri Bakanlığı'nın da ''dikkatli olması gerektiğini'' belirten Çömez, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Fransa ve İsveç'teki PKK'lı teröristlere, bu ülkelerin Irak Büyükelçileri tarafından Irak vatandaşlığı verildiğine dair haberler geliyor. Hoşyar Zebari'nin atadığı büyükelçilerin, vatandaşlık verdikleri PKK'lılar eğer başka kimlikle Türkiye'ye gelebiliyorsa ya da Irak'a serbestçe girebiliyorsa bu son derece tehlikeli bir durumdur. Türkiye'nin buna dair önlem alması gerekir.''

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35