banner39

Irak planını desteklemeyen YOK!

Irak planına destek bulmak ve İran'a karşı güç toplamak için Ortadoğu turuna çıkan Rice, İsrail ve Mısır'dan sonra Suudilerden de Irak planına destek sözü aldı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak planını desteklemeyen YOK!

İran'a karşı güç toplamak ve yeni Irak planına destek bulmak için Ortadoğu tutuna çıkan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezzza Rice, Suudilerden aradığı desteği buldu. 

Rice ile görüşen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ABD Başkanı George Bush'un Irak planı hakkında "Amaçlarını kabul ediyoruz" dedi.

Condoleezza Rice ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Faysal, "Ancak araçlar konusunda şüpheli olduklarını" ifade etti. Faysal, basın toplantısında "Kullanılan araçlar konusunda yorum yapamayız. Planla amaçlanan şeylerin elde edilmesini umuyoruz; ancak araçlar bizim elimizde değil. Onlar Iraklıların elinde" dedi.

Condoleezza Rice ise buradaki konuşmasında Irak'ta ulusal uzlaşı sağlanmasına yönelik Suudi rolünü övdü. Irak halkını birleştirmek için Arapların daha fazla müdahil olmalarını memnuniyetle karşılayacaklarını kaydeden Rice, "Eğer Arap Birliği bir uzlaşma konferansı ile ileriye dönük adım atmak isterse bu Iraklılar için de faydalı olacaktır." dedi. Rice "Irak'ın Arap dünyasındaki yerini güçlendirmenin zorluğunu biliyorum. Bu yüzden bir Arap girişimi daha faydalı olacaktır" ifadesini kullandı.

Rice'ın bugün ilerleyen saatlerde Kuveyt'te Arap Dışişleri Bakanları ile bir araya gelmesi bekleniyor. Rice'ın görüşeceği dışişleri bakanları arasında 6 Körfez ülkesi ile Mısır ve Ürdünlü bakanlar bulunuyor.

ABD Başkanı Bush'un yeni Irak planı, Arap ülkeleri ve Körfez ülkeleri tarafından endişeyle karşılanmış ve Irak'ta şiddeti daha da artırabileceği tepkisine yol açmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?