banner39

Irak Polisi de Tutuklulara İşkence Yapıyor

Irak polisinin tutuklulara işkence yaptığını ortaya çıkaran İngiliz Observer gazetesi, otopsi ve tıbbi incelemelerde, Iraklı güvenlik birimlerinin terör şüphelilerine işkence yaptığının görüldüğü ve bunların fotoğraflarla kanıtlandığını belirtti. İngiliz

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak Polisi de Tutuklulara İşkence Yapıyor

İngiliz hükümeti, Irak'ta karakollarda bulunan tutuklulara işkence yapıldığı haberlerinden "derin kaygı" duyduğunu açıkladı. İngiliz Observer gazetesi, otopsi ve tıbbi incelemelerde, Iraklı güvenlik birimlerinin terör şüphelilerine işkence yaptığının görüldüğü ve bunların fotoğraflarla kanıtlandığını belirtti. Gazete, sözkonusu işkenceler arasında yakma, boğma, cinsel taciz, kollardan asma, kol kırma, diz kapağını matkap ile delme gibi fiiller bulunduğunu ileri sürdü. Gazete ayrıca, İngiltere'nin Irak Polis Servisi'ne yaptığı yardımın, yine işkence ve yargısız infazlar gerçekleştiren komanda birliklerine kaydırıldığını iddia etti. Observer gazetesi, gizli bir cezaevi ağı kurulduğu iddialarının da bulunduğunu belirterek, bunların gizli olduğu için insan hakları organizasyonlarına da kapalı olduğunu söyledi. İngiltere Dışişleri'nden yapılan açıklamada ise, sözkonusu haberlerin son derece ciddi olduğu ifade edildi. Açıklamada, "Irak polisinin tutuklulara kötü muamelede bulunduğu haberlerinin farkındayız ve bundan  büyük kaygı duyuyoruz" denildi. Tutuklulara yapılan işkencenin "kabul edilemez" olduğunun belirtildiği açıklamada, bunları yapanların polis üniforması giydikleri ancak gerçekten polis olup olmadıklarının bilinmediği kaydedildi. Savunma Bakanlığı'ndan bir sözcü ise, İngiliz hükümetinin Iraklı yetkililerle bu konuyu ele aldığını söyledi. Sözcü, "Bu iddialardan haberdar olur olmaz, konuyu Basra ve Bağdat'ta en üst düzeyde, Iraklı yetkililerin gündemine getirdik" dedi. Sözcü ayrıca, bu iddiaların en kısa sürede araştırılmasını ve suçluların rütbe ve geçmişlerine bakılmaksızın cezalandırılmasını umduklarını söyledi. 

Hayalet ağ
 
Observer muhabirleri, araştırmalarında şu gerçeklere ulaştılar:

Irak çapında gizli tutuklama merkezlerinden oluşan bir “hayalet ağ” bulunuyor. Bu ağdaki merkezlere insan hakları örgütleri alınmıyor, buralarda yoğun işkence yapılıyor.

Sorgularda askıya alma, yakma, dayak, elektrik ve tecavüz gibi yöntemler kullanılıyor.

Irak İçişleri Bakanlığı binasının içinde özel işkence odaları bulunduğu iddia ediliyor.

Resmi ve “gayrıresmi” işkence merkezleri arasında koordinasyon bulunuyor, Irak polisi zaman zaman yargısız infazlara başvuruyor.

Bir din adamının ölümü

Observer, Hasan el Niami adlı Iraklının başından geçenlere de yer verdi. Bağdat’ın Ademiye mahallesinde imam olan El Niami, Sünni din adamlarının bir araya geldiği Müslüman Din Adamları Birliği’nin de yöneticisiydi. Observer muhabiri Peter Beaumont, kendisiyle geçen yıl bir söyleşi yapmıştı. Beaumont, şöyle devam etti: “Bir ay kadar önce, paramiliter polis komandoları, onu Bağdat’ın kuzeyinde tutukladı. Televizyonda ‘üst düzey bir terörist komutanın yakalandığı’ haberi verildi. Bu haberden 12 saat sonra, cesedi morga ulaşmıştı.”
Hasan el Niami, gözaltında 24 saat içinde öldürülmüştü. Morg görüntülerinde, ellerine takılmış kelepçelerden tavana asıldığı, göğsünde sigara söndürüldüğü, kabloya benzer bir şeyle ağır biçimde dövüldüğü, burnunun ve bir kolunun kırıldığı, matkap benzeri bir nesneyle dizinin parçalandığı anlaşılıyordu. Ancak Iraklı din adamını öldüren bunlar değil, yakın mesafeden göğsüne isabet eden kurşun oldu. Bu ölümcül ateşten sonra, başına iki el daha ateş edildi.


banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?