banner39

Irak polisine saldırı: 25 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta polis karakoluna düzenlenen intihar saldırısında 25 kişi öldü. Saldırıda 21 kişinin de yaralandığ bildirildi. BM Irak büyükelçisi Samir Sumaydi, Amerikan deniz piyadelerinin Irak'ta düzenledikleri bir saldırıda silahsız olan kuz

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak polisine saldırı: 25 ölü

Irak polisini hedef alan saldırılarda 25 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Başkent Bağdat’ta bir polis merkezine düzenlenen intihar saldırısında 20 kişi hayatın kaybetti, 21 kişi de yaralandı. Ölenlerin çoğunun merkezin önünde bekleyen özel kuvvetlere yeni katılanlar olduğu belirtildi. Bağdat’ın güneyindeki Mahmudiye’de bir polis kontrol merkezini hedef alan intihar saldırısında ise aralarında sivillerin de bulunduğu 5 kişi öldü, 12 kişi yaralandı. Bu arada, ABD ordusunun, Irak'taki direnişe karşı daha etkin mücadele etmek için yürütülen çabaların bir parçası olarak önümüzdeki ay Irak'ın merkezinde Ortak İstihbarat Operasyon Merkezi kuracağı bildirildi. Gazetecilere konu hakkında açıklamalarda bulunan ABD Ordusu İstihbarat Birimi başkanı Yarbay Keith Alexander, konunun çok karmaşık bir konu olduğunu ve bazı meselelerin ise "çok gizli" olduğunu kaydetti. Alexander, savaş ortasında ordu istihbaratında değişime gitmeyi "uçak havadayken motorlardan birini değiştirmeye" benzetti.  

Sumaydi: Kuzenimi öldürdü   
      
Birleşmiş Milletler Irak büyükelçisi Samir Sumaydi, Amerikan deniz piyadelerinin Irak'ta düzenledikleri bir saldırıda silahsız olan kuzenini öldürdüklerini belirtti. Sumaydi, kuzeni Muhammed Sumaydi'nin diğer bir öğrenciyle birlikte 25 Haziran'da Şeyh Hadid bölgesinde silahsız olmasına rağmen öldürüldüklerini belirtti. ABD üssüne ateş açarak saldırının başlamasına sebep olan kişilerin o bölgeden olmadığını söyleyen Sumaydi, masum kişilerin öldürüldüğünü vurguladı. Askerlerin, yeğeninin öldürmelerinin ardından evden gülerek çıkmış olduklarını savunan Sumaydi, soruşturma açılmasını istedi. Elçi, olayın ardından kuzeninin ensesinden vurulmuş olduğunu belirtirken bu tür olaylar yüzünden Irak'a verilen desteğin de azalabileceği konusunda uyardı. ABD ordusu adına bir açıklama yapan Tümgeneral Stephen T. Johnson, suçlamaları ciddiye aldıklarını belirtirken konuyu araştıracaklarını ve ne olduğuna karar vereceklerini söyledi. Yaklaşık 1000 Amerikan ve 100 Irak askeri, perşembe günü batıdaki el-Anbar’da direnişçilere karşı saldırı başlatmıştı.    

Iraklı gazeteci ölü bulundu

Ülkenin kuzeyindeki Musul kentindeyse, dün kaçırılan Iraklı bir gazetecinin cesedi bulundu. Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü olayı kınarken, el-Irakiya televizyonu için çalışan Halid el-Attar’ın Musul’da öldürülen dokuzuncu gazeteci olduğu kaydedildi.
  
    
    

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü