banner39

'Irak politikamız iflâs etti'

ABD'li diplomat Holbrooke: Irak politikamız iflâs etti. Ordu, kuzeydeki Kürtler'i korusun.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Irak politikamız iflâs etti'

Bosna barışının mimarı olarak tanınan eski Amerikalı diplomat Richard Holbrooke, Washington'un mevcut Irak politikasının iflâs ettiğini savunarak, ülkedeki ABD askeri varlığının zamanla geri çekilmesini ve Amerikan güçlerinin Iraklı Kürtler'in denetimindeki kuzey Irak'a gönderilmesini önerdi. ABD'nin eski dışişleri bakan yardımcılarından ve BM'deki daimi temsilcilerinden Holbrooke, Washington Post gazetesindeki makalesinde, Irak konusunda Başkan George W. Bush'a hitaben bir "açık mektup" yayımladı.

Holbrooke, Washington'un mevcut Irak politikasının iflâs ettiğini, artık sürdürülemeyeceğini ve mevcut koşullarda ABD'nin Irak'a çok daha büyük bir gücü de yerleştiremeyeceğini savundu. Richard Holbrooke, bu durumda Bush'un Irak'taki hedeflerini değiştirmesini, çabasını zararın en aza indirgenmesinde yoğunlaştırmasını ve ordunun zaten patlak vermiş bulunan iç savaştan çekilmesini istedi. Holbrooke, Bush'a hitaben, "Sizden, gerçekçi amaçlar belirlemenizi, birliklerimizi yeniden konuşlandırmanızı ve siyasi bir çözüm arayışı üzerinde yoğunlaşmanızı istiyorum" ifadesini kullandı.

Richard Holbrooke, "Sayın Başkan, gerçek bir risk niteliği taşıyan Türk-Iraklı Kürt savaşı ihtimalinin azaltılması için Amerikan birliklerini, hâlâ güvenli olan ancak giderek gerginleşen kuzey Irak'a göndermelisiniz. ABD'nin bu mevcudiyetini hem Türkler hem de Kürtler memnuniyetle karşılar, ancak buna paralel olarak Türkiye'yi hedef alan terörist Kürt (PKK) saldırılarının durdurulması gerekir" görüşünü dile getirdi. Holbrooke, bu düzenlemeye geçilmesi durumunda kuzey Irak'ta konuşlu ABD özel kuvvetlerinin, gerektiğinde Irak'ın diğer bölgelerindeki terörist hedeflere karşı da harekete geçebileceğini savundu.

Iraklı Kürt liderlere danışmanlık yapan Amerikalı eski diplomat Peter Galbraith de geçen hafta yaptığı bir konuşmada, ABD ordusunun, güney Irak ve Bağdat'ın da dahil olduğu merkezî Irak'tan çekilerek kuzey Irak'a konuşlandırılmasını istemişti.

'Bizi yalnız bırakmayın'

Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih, ülkesindeki güvenlik hâlâ risk altındayken ABD-İngiltere önderliğindeki uluslararası gücün Irak'ı terk etmemesi gerektiğini söyledi. İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüştükten sonra gazetecilere açıklamada bulunan Salih, Irak güvenlik güçlerinin ülke güvenliği için büyük rol üstlenmekte olduğunu belirtti. Salih, yıl sonuna kadar Irak güvenlik güçlerinin 18 eyaletin 7 ya da 8'inde kontrolü ele alacağını kaydetti. Blair'in bürosundan yayınlanan açıklamada ise, İngiltere Başbakanının görüşme sırasında İngiliz askerlerinin Irak'tan çekilmesiyle ilgili takvim belirlenmesi için Salih'e baskı yapacağı yönündeki haberler yalanlandı.

Görüşmede eyaletlerin kontrolünün mümkün olduğunca çabuk Irak güçlerine teslim edilmesi süreci üzerinde durulduğu belirtilen açıklamada, işleri bitene kadar İngiliz askerlerinin Irak'ta kalacağı bildirildi. İngiltere Savunma Bakanlığı yetkilileri, Irak'ın güneyinin güvenliğinin 2007 yılında tamamen Iraklı güvenlik güçlerine teslim edilmesini, 7 bin olan asker sayısınınsa 4 binin altına düşürülmesini istiyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?