Irak raporu açıklanıyor

ABD'nin Irak politikalarını gözden geçirmekle görevlendirilen Irak Çalışma Grubu, uzun süredir beklenen raporunu bugün açıklayacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak raporu açıklanıyor

Irak'tan aşamalı olarak çekilmenin tavsiye edilmesi bekleniyor

Irak Çalışma Grubu'nun, ABD askerlerinin 18 ay zarfında aşamalı olarak Irak'tan çekilmesini tavsiye etmesi bekleniyor.

Ayrıca, Washington'un doğrudan görüşmelerde bulunmaya sıcak bakmadığı Suriye ve İran'ın da katılacağı bir bölgesel konferans düzenlenmesi fikrinin de destekleneceği sanılıyor.

ABD'nin müstakbel savunma bakanı Robert Gates dün yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'ta kazanan taraf olmadığını söylemişti.

Irak konusunda yeni fikirlere açık olduğunu söyleyen Gates, ülkedeki durumun gelecek yıllarda Orta Doğu'nun nasıl şekilleceneceğini de etkileyeceği uyarısında bulundmuştu.

ABD Başkanı Bush, Irak Çalışma Grubu'nun tavsiyelerini yakından inceleyeceğini söylemiş ancak bunları uygulamak zorunda olmadığını belirtmişti.

Sekiz aylık çalışma

Başkanlığını eski dışişleri bakanlarından James Baker'ın yaptığı 10 kişilik çalışma grubu Nisan ayından bu yana tavsiye raporu üzerine çalışmalarda bulunuyor.

Medyaya sızan haberlere göre, grubun hazırladığı raporda, Irak'taki ABD askeri sayısının düşürülmesi desteklenecek; 140 bin olan mevcut asker sayısının muhtemelen yarı yarıya düşürülmesi önerilecek; askerlerin rollerinin de değiştirilmesi, muharebeden ziyade destekleyici roller oynanması istenecek.

Irak Çalışma Grubu'nun ayrıca bir takvim de oluşturulmasını isteyeceği söyleniyor.

Irak Çalışma Grubu, aralarında Irak'ın liderleri, ABD Başkanı Bush, İngiltere Başbakanı Tony Blair de olmak üzere, büyükelçiler, ABD ve Irak'ın komşularından üst düzey yetkililerin de olduğu 170'den fazla kişiyle görüşmelerde bulunmuştu.

Yüzlerce kişi de çalışma grubunun faydalanması için tavsiyelerinin yer aldığı analizler yazmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?