banner39

'Irak saldırısı 11 Eylül'den önce planlandı'

Avustralyalı gazeteci John Pilger, Demokrasi Savaşı adıyla hazırladığı filminde ABD’nin Irak’a saldırmayı 11 Eylül’den çok önce planlamış olduğunu ileri sürdü.

Arşiv 13.04.2007, 12:59 13.04.2007, 12:59
'Irak saldırısı 11 Eylül'den önce planlandı'

Pilger, Londra’da 11 Mayıs’ta vizyona girecek filminin The Guardian’da yayımlanan makale versiyonunda ABD ve İngiltere’nin İran’a saldırmak için 4 yıldır hazırlık yaptıkları, Irak’ta yaşanan histerinin yeniden İran için uydurulduğu savunuldu.

Makalede, “Bush ve Blair’in hiç olmayan nükleer silahlar için değil, petrol için saldırı hazırlığında” olduğu savunularak eski Hazine Bakanı Paul O'Neill’in “Bush, 11 Eylül’den çok önce iktidarının ilk gününde Irak’a saldırma niyetindeydi ve Blair bunu bilmiyordu” şeklindeki sözleri hatırlatıldı.

Makalede şöyle devam edildi: Gerçek sebep petroldü. O’Neill’in gösterdiği bir Pentagon dökümanında Irak Petrol Alanları için Uygun Müteahhitler başlığını taşıyor ve bu alanların belli başlı Amerikalı firmalara nasıl dağıtılacağını gösteriyor. Irak’taki kukla hükümet te Amerikan ve İngiliz yetkililerce yazılmış petrol kanununa uygun olarak buraları Amerikan şirketlerine devretmek üzereler.

“İran’da krize doğru yönlendirilirken kenardan bakamayız” başlığını taşıyan makalede modern tarihin en ciddi krizlerinden birine doğru sürüklendiğimize dikkat çekildi. Bush ile Blair’in İran’ı Özgürleştirme Operasyonu’na 4 yıldır hazırlandıkları belirtildi.

Rusya’nın stratejik planlama uzmanı General Leonid Ivashov’a göre ilk saldırı 45 cruise füzesiyle yapılacak. Nükleer tesisler ikincil hedef olacak. Nükleer silahların kullanılması bile söz konusu olacak. Bu ise radyoaktif tüm İran çevresinde kirlenmeye neden olacak.

Gordon Brown, “İngiliz İmparatorluğu’nun özür dilemek zorunda olduğu günler geride kaldı. Artık kutlama yapmalıyız” diyor ancak tarihçi Mike Davis’in belgelerine göre Hindistan’da İngiliz politikaları yüzünden 21 milyon insan hayatını kaybetti. Moral değerlerin arkasından bakmak zorundayız.

Geçtiğimiz Ekim’de Lancet’te yayımlanan araştırmaya göre Johns Hopkins Üniversitesi Irak’taki ölü sayısını 655,000 olarak hesapladı. Bu sayı bir milyona yaklaşıyor. Yakın zamana kadar İngilizler hükümetlerinin insan hakları ihlali yaptığını ve devlet terörizmini desteklediğini bilmiyordu..
Henry Kissinger ve Donald Rumsfeld, nasıl bazı ülkelere savaş suçuyla yargılanma korkusundan gidemiyorsa Blair de yakında sade vatandaş olacağı için artık dokunulmaz olmayacak.AA

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?