banner39

Irak savaşı hakkında en ilginç itiraf

Beyaz Saray'ın eski sözcülerinden McClellan'ın Irak savaşı hakkındaki itirafları dünya gündemine oturacak.

Arşiv 29.05.2008, 06:20 29.05.2008, 07:34
Irak savaşı hakkında en ilginç itiraf

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


ABD'de Başkan George W. Bush yönetiminin eski Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan Irak savaşı hakkında şu ana kadar ortaya atılan en ilginç itiraflarda bulundu.

Washington Post gazetesi'nde yer alan bir habere göre Beyaz Saray eski sözcülerinden McClellan'a ait bir kitapta, Bush yönetiminin neden Irak'a savaş açtığı yazılıyor.

McClellan'a göre, Irak savaşının asıl nedeni her zaman saklandı. Pazartesi günü piyasaya çıkması beklenen kitabı, ileri sürülen iddialarıyla henüz yayımlanmadan büyük ilgi topladı.

Washington Post McClellan'ın kitabından çeşitli ifadeleri aktaran bir yazıya yer verdi. "Ne oldu?: Bush'un Beyaz Sarayı ve Washington'ın Yanıltma Kültürünün İçinden" adlı 341 sayfalık kitabın en önemli özelliği, Beyaz Saray'da görev yaptığı süre içinde Başkan Bush yönetiminin politikalarını kuvvetli bir şekilde savunan McClellan'ın, yönetimden ayrılmasını takiben Beyaz Saray'ın tutumunu şiddetli bir şekilde eleştirmesi olarak görülüyor.

BUSH'UN YANILTICI POLİTİKALARI

Washington Post gazetesine göre McClellan, Bush'un bazen "yanıltıcı" politik tavrıyla kendi kendisini bile ikna ettiğini savunurken, buna örnek olarak 2000 yılı başkanlık seçim kampanyasında Bush'un telefonda konuşurken birisine "daha önce kokain kullanıp kullanmadığımı hatırlamıyorum" demesini örnek gösterdi. McClellan kitabında, Bush'un bu sözlerini duyunca, "bir insan nasıl olur da böyle bir şeyi hatırlamaz?" diye düşündüğünü yazdı.

Basında sergilenenin aksine Bush'un, "akıllı ve esprili" ayrıca çok yetenekli bir politikacı olduğunu belirten McClellan, Irak Savaşı'nın ise Amerikan halkına, "sofistike bir siyasi propaganda kampanyası" olarak pazarlandığını, savaşa gitmenin asıl nedenlerinin geri planda tutularak kamuoyunun yanıltıldığını savundu.

IRAK SAVAŞI GEREKLİ DEĞİLDİ

Bush'u, "sürekli seçim kampanyasındaymış gibi" davranmakla suçlayan McClellan, New Orleans'ı vuran Katrina kasırgasının ardından izlenen politikalarda, "siyasi olarak nasıl algılanacağı" endişesinin temel rol oynadığını belirterek, bu kaygı öncelik taşıdığı için yanlış yollara sapıldığını da ileri sürdü. Scott McClellan, "benim bildiğim savaş, gerekli olduğu zaman açılır. Irak Savaşı gerekli değildi" dedi.

McClellan ayrıca, CIA ajanı Valerie Plame'in kimliğinin, Irak savaşına eleştirel yaklaşan Plame'in eşi emekli büyükelçi Joe Wilson'dan intikam almak amacıyla Beyaz Saray tarafından basına sızdırılması davasında, Beyaz Saray yetkililerinin kendisini yanılttığını ve bu meseleden bizzat Bush'un da haberdar olduğunu savundu.

Plame'in kimliğini sızdırma suçuyla, ABD Başkan yardımcısı Dick Cheney'nin sağ kolu Scooter Libby hüküm giymişti. Skandalda kaynaklarını açıklamayı reddeden bazı basın mensupları da, kaynaklarını açıklayıncaya kadar hapiste kalmıştı. McClellan, Beyaz Saray'ın eski danışmanı Karl Rove'un, bu konuyla ilgili kendisini yanlış yönlendirdiğini belirtiyor.

Scott McClellan, 19 Nisan 2006 yılında, yaklaşık üç yıllık bir görev döneminin ardından Beyaz Saray'dan istifa etmişti. Post'a bir e-mail mesajı gönderen McClellan, kitabıyla ilgili olarak, "pek çok Amerikalı gibi, ben de Washington'daki zehirli atmosferden endişeliyim. Okuyucuları, Beyaz Saray'ın içine taşımak ve onlara her şeyin nasıl yolundan çıktığına ve bundan ne öğrenilebileceğine ilişkin açık, dürüst bir bakış sağlamak istedim. Umarım bu, Washington'ın değiştirilmesine küçük de olsa bir katkı sağlayacaktır" dedi.

Washington Post, McClellan'ın eleştirilerini, Bush'u Texas'tan tanıyan ve Washington'da da takip eden bir eski yönetim yetkilisinden geldiği için "çok çarpıcı" olarak niteledi. McClellan kitabında ABD Başkanı Bush, "daha kendine güvenli, hataları kabul etmeye ve başkalarının hatalarını bağışlamaya, gereken değişiklikleri yapmaya muktedir olsaydı", pek çok sorunun yaşanmayacağını da savundu.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?