Irak seçimlerinde Maliki önde

Irak'ta yapılan genel seçimleri, Başbakan Maliki, Şiilerin çoğunlukta olduğu bölgelerde önde gidiyor

Arşiv 11.03.2010, 20:40 11.03.2010, 20:40
Irak seçimlerinde Maliki önde


Irak'ta geçen pazar günü yapılan genel seçimlerin ilk sonuçlarına göre, Başbakan Nuri El Maliki, Şiilerin çoğunlukta olduğu bölgelerde önde giderken, eski Başbakan İyad Allavi de Sünni illerinde lider konumunda.

Irak Yüksek Seçim Kurulu, Necef, Babil, Selahhadin ve Diyala illerinde oyların yüzde 30'unun sayıldığını ve buna göre, Şiilerin çoğunlukta olduğu Necef'te oyların büyük bir bölümünü, Maliki'nin Hukuk Devleti Koalisyonu'nun aldığını açıkladı.

Açıklamada, yine çoğunluğunu Şiilerin oluşturduğu Babil ilinde Hukuk Devleti Koalisyonu birinci çıkarken, Necef ve Babil'de sayılan oylara göre, ikinci partinin Irak İslam Yüksek Konseyi olduğu belirtildi.

Irak Yüksek Seçim Kurulu, Sünnilerin çoğunlukta olduğu Selahhadin ve Diyala illerinde ise eski Başbakan İyad Allavi'nin Irakiye Koalisyonu'nun lider parti konumunda olduğunu bildirdi.

Bu arada Kurul, İyad Allavi'nin lideri olduğu Irakiye Koalisyonu'nun genel seçimlere büyük çaplı hile karıştığı iddiasıyla ilgili de açıklamada bulundu.

Irak Yüksek Seçim Kurulu, sonuçların sisteme aktarıldığı sırada teknik bir arızanın ortaya çıktığını, bunun nedeninin, bazı partiler için casusluk yapan görevlilerin sisteme girmeye çalışması olduğunu bildirdi.

Açıklamada, söz konusu görevlilerin işlerine son verildiği ifade edildi.

Irak parlamentosunda 325 sandalye için 6200 aday, 167 partiden oluşan 12 koalisyon ve 74 partiden yarıştı.

ALLAVİ: HİLE VAR

Irak'ın eski başbakanı İyad Allavi'nin lideri olduğu seçim bloku, genel seçimlere büyük çaplı hile karıştığını ileri sürdü.

"Irakiya" blokunun liderlerinden Adnan El Canabi, düzenlediği basın toplantısında, "Onlarca ihlal belirledik. Yetkililerin usulsüz müdahaleleri söz konusu" dedi. Canabi, "çöplerden de çok sayıda oy çıktığını" savundu.

Kaynak : AA


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?