banner15

Irak Şiileri, Sünni adayı kabul etmiyor

Iraklı Şiiler, Sünniler'in Meclis Başkanlığı için aday gösterdiği ismi kabul etmiyor.

Irak Şiileri, Sünni adayı kabul etmiyor

Irak'ta hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde Sünnilerin meclis başkanlığı için aday gösterdiği Tarık El Haşimi'nin adaylığına Şiiler karşı çıktı.

Iraklı Kürt milletvekili Mahmud Osman, Şiilerin Tarık El Haşimi'nin adaylığına karşı çıkmalarının devletin başına yapılacak atamalarla ilgili bir siyasi uzlaşma arayışını daha da karmaşık hale getirdiğini belirterek, "Kriz derinleşiyor" yorumunda bulundu.

Şiilerin adayı olan İbrahim Caferi'nin yeniden başbakan olması konusunda hala bir anlaşmaya varılmadığını ifade eden Osman, "Bir başka sorun da Şii listesinin El Haşimi'nin meclis başkanlığına adaylığına karşı çıkmaları. Daha çözüme kavuşturulmayı bekleyen bir sürü sorun var ve bunlar hızla nasıl çözülecek bilmiyorum" dedi.

İslam Partisi lideri Haşimi, 4 ay önce yapılan seçimlerin ardından 275 sandalyeli mecliste 44 sandalye kazanan Sünni blok tarafından meclis başkanlığına aday gösterilmişti.

Meclisin bugün yapılması beklenen oturumu da siyasi grupların devletin bayına getirilecek kişiler üzerinde anlaşmaya varmalarına olanak sağlayacak istişarelerin daha rahat yapılabilmesi için "birkaç günlüğüne" ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48