banner15

Irak sınırında 700 Filistinli Mağdur

Irak'taki şiddetten kaçan yaklaşık 700 Filistinlinin, Irak Suriye sınırında insanlık dışı koşullarda yaşama mücadelesi verdiği bildirildi.

Irak sınırında 700 Filistinli Mağdur

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Irak'taki şiddetten kaçan yaklaşık 700 Filistinlinin, Irak Suriye sınırında insanlık dışı koşullarda yaşama mücadelesi verdiğini kaydetti.

UNHCR Sözcüsü Jennifer Pagonis, Bağdat'taki koşullar nedeniyle çok sayıda Filistinlinin Suriye'den sığınma talep ettiğini, ancak Suriye yönetiminden olumlu yanıt gelmediğini aktardı.

Gazetecilere açıklama yapan Pagonis, 356 kişilik bir Filistinli mülteci grubunun, mayıs ayından beri Irak-Suriye sınırındaki "insansız bölgede" yaşamaya çalıştığını, diğer bir grubun da sınırın Irak tarafında mahsur kaldığını söyledi.
Pagonis, güvensiz ve insanlık dışı koşullarda yaşamaya çalışan Filistinlilere yardım edilmesi için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

UNHCR rakamlarına göre, İsrail'in 1948'de kurulmasından sonra Irak'a kaçan 34 bin Filistinlinin yaklaşık 15 bini hala Irak'ta yaşıyor.

Yaklaşık 435 bin Filistinliyi kabul eden Suriye yönetimi, bölgedeki diğer ülkelerin de bu sorumluluğu paylaşması gerektiğini belirtiyor.

2003'den beri Irak'tan yaklaşık 1 milyon kişi kaçmak zorunda kaldı

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35