banner15

Irak Türkiye'den et ithalatını durdu.

UND Irak Çalışma Grubu, Irak'ın, Türkiye üzerinden ithal ettiği kırmızı ve beyaz et girişini, henüz bilinmeyen nedenle durdurduğunu bildirdi.

Irak Türkiye'den et ithalatını durdu.

UND Irak Çalışma Grubu Güneydoğu Başkanı Tahir Aydoğan, Irak'ın, Türkiye üzerinden ithal ettiği kırmızı ve beyaz et girişini, henüz bilinmeyen nedenle durdurduğunu bildirdi.

Aydoğan, Irak'a, başta ABD olmak üzere çok sayıda ülkeden gelen kırmızı ve beyaz et ürünlerinin, Mersin Serbest Bölgesi'ne indirilip, buradan soğutmalı araçlarla Habur kapısına gönderildiğini anımsattı.

Aydoğan, resmi açıklama gelmemesine karşın Irak'ın, son 3-4 günden beri Türkiye üzerinden kırmızı ve beyaz et girişini durdurduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Bölge ekonomisinin en önemli aktörlerinden biri olan nakliye sektöründe, Irak ile ilgili yaşanan gelişmeler, sektör çalışanlarına sıkıntı yaratıyor. Nedeni bilinmeyen et girişinin durdurulması, son birkaç günden beri petrol sevkıyatı konusunda yaşanan sıkıntı, bizleri endişelendiriyor. Irak hükümetinden konuyla ilgili açıklama bekliyoruz. Sorun, her iki tarafta da ciddi ekonomik kayıplara yol açıyor. İnşaatlara çimento ve bakliyat türü gıda maddesi sevkıyatı şu an sorunsuz devam ediyor. Ancak, bu sevkıyatta da azalma görülüyor.''

PETROL ÜRÜNÜ SEVKIYATI

Aydoğan, Irak Milli Petrol Şirketi SOMO'nun bazı isteklerinin uluslararası politikaya nasıl etki edeceğini de henüz bilemediklerini kaydederek, şöyle devam etti:

''Özellikle güneydoğunun iki geçim kaynağından biri olan taşımacılık, bu sorunlar nedeniyle önemli ölçüde yara alacak. Irak, sadece Türkiye'den petrol ürünü almıyor, Suriye, İran ve Azerbaycan gibi alternatifleri de var.

Ancak, her şeye rağmen yüksek miktar nedeniyle Türkiye üzerinden petrol ürünü gitmemesi, bu ülkeyi de sıkıntıya sokar. 3-4 yıl öncesine kadar günde 10-12 bin tanker ve kamyonumuz Irak'a girip çıkıyordu. Son dönemde rakam 600-800'e kadar inmişti. Şimdi ise daha da azalmasından endişe ediyoruz. Özellikle petrol ürünü sevkıyatındaki sorunun giderilmesini bekliyoruz.''

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35