banner39

'Irak ve Afganistan'ın inşaasında hata yaptık'

ABD, Irak ve Afganistan'da sebep olduğu tahribatları düzeltmek konusunda yetersiz kaldığını itiraf etti.

Arşiv 14.02.2008, 07:48 14.02.2008, 11:45
'Irak ve Afganistan'ın inşaasında hata yaptık'

 

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, ABD'nin, Irak ve Afganistan'ın yeniden inşaa çabalarına baştaki yaklaşımlarında hatalar olduğunu itiraf etti.

Rice, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, ABD'nin Mart 2003'teki Irak işgalinden sonra gereken yeniden inşaa faaliyetlerini idare etme kapasitesine sahip olmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, 11 Eylül saldırılarının ardından ABD destekli kuvvetlerin Taliban rejimini devirdiği Afganistan'da da, ilk etapta uluslararası toplumun bakanlıklar almak gibi yaklaşımının bu ülkeye iyi hizmet etmediğini kaydetti.

Rice, bir ülkenin bir bakanlığı, diğerinin bir başka bakanlığı almış gibi hareket ettiğini, hâlâ bu tutarsızlığın bedelini ödediklerini belirtti.

Demokrat milletvekillerinin sert sorularıyla karşılaşan Rice, konuşmasının başında da Kosova, BM Irkçılıkla Mücadele Konferansı gibi çeşitli konularda açıklamalarda bulunmuştu.

Rice'ın konuşmasını savaş muhalifi "Code Pink" grubu da, "Irak'tan Çıkın", "Askerî Çözüm Yok", "Barış Yoluyla Güvenlik" gibi sloganlar ve pankartlarla izledi.

Rice salondan ayrılırken göstericilerden Liz Hourican, Rice'a "savaş suçlusu" diyerek, istifaya çağırdı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?