banner39

Irak ve Afganlılar ABD'ye tazminat davası açıyor

Irak ve Afganistan’da yakınlarını çatışmayla ilgisi olmayan bir şekilde kaybeden, mülkleri zarar gören yüzlerce sivil, ABD ordusuna tazminat başvurusunda bulundu.

Arşiv 12.04.2007, 13:57 25.04.2007, 13:04
Irak ve Afganlılar ABD'ye tazminat davası açıyor

New York Times’ın haberine göre, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), tazminat alabilmek üzere ABD ordusuna sunulan 500 kadar iddiayı kamuoyuna açıkladı. Bu rakamın, toplamın küçük bir bölümünü yansıttığı belirtildi.

Haberde, Irak ve Afganistan’daki ailelerin çatışma dışı ölüm ya da yaralanma ve mülk zararı karşılığında ABD ordusundan 32 milyon dolardan fazla tazminat aldığı da kaydedildi.

Gazetenin haberinde, toplam şikayet ya da tazminat miktarının belli olmadığı, bunlarla ilgili ayrıntıların Kongre’ye bildirildiği ifade edildi.

Ordu sözcüsü Binbaşı Anne D. Edgecomb ise askerlerin sivilleri hedef almadığını hatırlatarak, yine de Irak ve Afganistan’da düşmanın izlediği taktiklerin sivilleri tehlikeye atabildiğini söyledi.

ABD ordusu, çatışma dışı ölüm, yaralanma, mülk zararı gibi durumlarda iyi niyet göstergesi olarak bir tazminat öneriyor ve ölen her kişi için 2500 dolar civarında ödeme yapabiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?