Irak yaralılar için yardım istedi

Irak İçişleri Bakanı Irak'taki yaralı saysının her geçen gün artması üzerine Arap Ülkelerinden hastane yardımı istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak yaralılar için yardım istedi

Tunus'ta başlayan Arap Devletleri İçişleri Bakanları toplantısına katılan Bakan El Bulani, Irak Başbakanı Nuri El Maliki hükümetine de destek istediği konuşmasında, "Terörle mücadele ederken yaralanan Iraklı güvenlik görevlileri ve polislere ayırabileceğiniz hastane yataklarının tahmini sayısını istiyoruz" dedi.

Bu tür bir yardımın Irak hükümetinin karşı karşıya kaldığı güvenlik tehditlerinin ciddiyetiyle açıklayan El Bulani, güvenlik güçlerinden binlerce ölü ve yaralının bulunduğunu belirtti ve Irak polisinin elindeki imkanların azlığını dile getirerek, Irak ile Arap devletleri arasındaki işbirliği ilişkilerinin sağlamlaştırılmasını istedi.

Irak'ın güvenliği için ciddi mali sıkıntılar içinde bulunduklarını da belirten El Bulani, Konsey'e Irak'ın ödemesi gereken katkı payının da gelecek yıllarda ödenmek üzere düzenlenmesini talep etti. İçişleri Bakanları Konseyinin gelecek yıl Bağdat'ta olağanüstü bir toplantı yapmasını da öneren El Bulani, Irak'ın Arap dünyanıyla bütünleşmiş önemli bir üye olarak kalacağını da sözlerine ekledi. El Bulani, konuşmasının sonunda, Irak hükümetinin ulusal uzlaşmayı sağlaması ve mezhep çatışmalarına son vermesi için acil destek çağrısında da bulundu.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?