banner39

Irak yeni gelişmelere gebe

Rusya Irak'ın parçalanmasından endişe ederken, Irak ordusunun darbe peşinde olduğu iddia edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak yeni gelişmelere gebe

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Irak'ta ulusal birlik için önlem alınmaması halinde bu ülkenin bölünebileceği uyarısında bulundu. Lavrov, Rusya'nın ikinci büyük kenti St. Petersburg'da gazetecilere açıklamada bulunurken, "Eğer çok âcil bir değişiklik olmaz ve birlik yönünde çaba harcamaya başlanmazsa, bu durum (bölünme) gerçeğe dönebilir" dedi. Dışişleri Bakanı Lavrov, gazetecilerin sorusu üzerine, Kuzey Kore'den nükleer denemelerden vazgeçmesini ve tekrar müzakere sürecine dahil olmasını istedi.

ABD'ye atıfta bulunarak, bölgede bu konudaki gerginliğin daha fazla tırmandırılmaması gerektiğini kaydeden Lavrov, "Kuzey Kore yönetiminden çok katı şekilde kendine hakim olmasını ve masaya dönmesini istedi. Bu sürece dahil olan 6 ülkenin de bu tavrı göstermesi ve bu süreci daha da kötü hale getirecek adımlar atmaması son derece önemli" diye konuştu.

‘Irak Ordusu Darbe Peşinde’ İddiası

Irak ordusunun üst düzey kadrosunun, Maliki hükümetini devirmek amacıyla, Washington’da temaslarda bulunduğu iddia edildi. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayımlanan El Beyan gazetesinin, Irak ve Arap kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Irak ordusunun bazı üst düzey komutanları, geçen haftalarda ABD’li yetkililerle bir dizi görüşme yaptı.

Iraklı subayların, Maliki’yi devirmeyi planladığını öne süren gazete, siyasi sürecin başarısız olması ve şiddetin önüne geçilememesi nedeniyle, Washington’daki görüşmelerin ileri bir aşamaya geldiğini iddia etti.

İddialara göre Irak birlikleri, ABD askerlerinin desteğiyle yönetimi ele geçirecek, ardından anayasayı askıya alıp meclisi feshedecek. Aynı zamanda, eyaletlerin yönetimini de üstlenecekler. Washington’a gidenler arasında, Şii Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Sünni İstihbarat Servisi Başkanı ve Kürt Hava Kuvvetleri Komutanı’nın da bulunduğu belirtiliyor.

ABD Tekrar Yetki Devrine Hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletlei'nin Irak büyükelçisi Zalmay Halilzad bugün Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenledi ve Irak'ta gerçekçi bir takvim temelinde istikrarı sağlamanın mümkün olduğunu savundu.

Zalmay Halilzad
Halilzad "Irak'ta başarılı olmak mümkün ve bu gerçekçi bir takvimle sağlanabilir" dedi
Halilzad, Irak'ta şiddet olayları devam ettikçe pekçok Amerikalı'nın, Irak'ta başarıya ulaşılacağı konusundaki şüphelerinin arttığını da kabul etti.

Zalmay Halilzad'ın düzenlediği basın toplantısına katılan Irak'taki ABD kuvvetlerinin komutanı Orgeneral George Casey de, 12 ila 18 ay içerisinde, Irak güvenlik güçlerinin, ülkenin kontrolünü Amerika Birleşik Devleteri askerlerinden devralacağına olan inancını yineledi.

Orgeneral Casey, Irak birliklerinin ABD askerlerinden asgarî ölçüde destek alarak güvenliği sağlayabilmesi için gereken seviyeye yüzde 75 oranında ulaşıldığını ifade etti.

Zalmay Halilzad ve Orgeneral George Casey'nin açıklamaları, ABD ve İngiltere'nin bir an önce askerlerini geri çekmesi yolundaki çağrıların arttığı bir döneme rastladı.

Büyükelçi Halilzad, Irak'ta güvenlik ve istkrarı sağlamak için hazırladıkları bir planın da ana hatlarını açıkladı. Buna göre, Irak'ta güvenlikten sorumlu olan bakanlıklarda bir reforma gidilmesi ve bu hazırlıkların yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

Halilzad, Irak hükümetinin de bir ilerleme planı takvimi hazırlamayı kabul ettiğini açıkladı. "Irak'ta başarılı olmak mümkün ve bu gerçekçi bir takvimle sağlanabilir" diyen Halilzad, bunun sadece Irak için değil tüm dünyada güvenliğin arttırılması için önemli bir adım olacağını belirtti.

Ancak Halilzad, Irak'taki silahlı grupları desteklemekle suçladığı Suriye ya da İran'la bir görüşme zemini hazırlanmasından söz etmedi.

Beyaz Saray ve Bush yönetimi Kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde Irak'la ilgili bir strateji belirleme çabasında.

Geçtiğimiz günlerde CNN televizyonu tarafından hazırlanan bir ankete göre, Amerikan kamuoyunun sadece yüzde 20'si Irak'ta savaşın kazanılmakta olduğuna inanıyor. Bu oran bir yıl önce yüzde 40 civarındaydı.

Kamuoyunun yönetime desteğini arttırmak için, bugün bir grup muhafazakar radyo sunucusu da, Beyaz Saray bahçesinden canlı yayın yapacak.

Kongre'de ara seçimler için son haftalara girilmişken, Cumhuriyetçi Parti seçmenine, Irak'ta işlerin iyiye gitmekte olduğu mesajı verilmeye çalışılacak.

Daha fazla sorumluluk

Beyaz Saray danışmanı Dan Bartlett, dün Bağdat'taki hükümetin, ülkenin güvenliğini sağlama adına daha fazla sorumluluk almasının zamanı geldiğini söyledi.

Son bir ayda Irak'ta ölen Amerikan askerlerinin sayısı 80'i buldu ve bu, Amerikan ordusunun son iki yılda verdiği kayıpların en büyüğü...

Bartlett bu tabloyu kastedercesine, Irak hükümetinin güvenliği sağlama sorumluluğunu devralmasının, artık hiç olmadığı kadar acil hale geldiğini vurguladı.

Bartlett'e ayrıca, Pazar günü New York Times'ta yayımlanan ve Bush yönetiminin Irak hükümetine sorumluluğu devralması için bir takvim verdiğini, buna uyamaması durumunda da Bağdat'a yaptırım tehdidinde bulunduğunu öne süren haber hakkında da sorular yöneltildi.

Dan Bartlett, "Ortada ne Irak hükümetinin ülke genelinde güvenliği sağlaması, ne de Amerika'nın Irak'tan çekilmesi konusunda bir takvim var" dedi.

Sihirli takvim

Irak'ın güvenliği sağlama sorumluluğunu artık devralması gerektiği mesajı, dün Londra'da, Irak Başbakan Yardımcısı Barham Salih'e verildi. Salih, İngiltere Başbakanı Tony Blair'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, hükümetinin zaten öngörülen takvim doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

Barham Salih, "Güvenlik güçlerimizi oluşturuyoruz. Bu yılın sonunda, ülkedeki eyaletlerin yarısı, güvenlik açısından Irak hükümetinin kontrolünde olacak ve görevi Irak güvenlik güçleri devralacak. Umuyorum gelecek yılın sonunda da yetki devri konusunda ciddi gelişmeler olacak. Ama unutmayın, uluslararası terörizmin etkisi altında olan bir dünyada yaşıyoruz. Bu unsurun da gözönünde bulundurulması gerekir. Dolayısıyla sihirli bir takvimden bahsetmek doğru olmaz kanısındayım" şeklinde konuştu.


 

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?