banner39

Irak’ta krize karşı Kürt-Şii ittifakı

Irak’ta Kürtlerle Şiiler, yeni bir ittifak kurarak siyasi krizi aşma yolunda önemli bir adım attı. Oluşumda Sünniler yer almıyor.

Arşiv 17.08.2007, 01:24 17.08.2007, 01:27
Irak’ta krize karşı Kürt-Şii ittifakı

Irak’taki siyasi tıkanıklığa son verme çabaları çerçevesinde Şiilerle Kürtlerin yeni bir ittifak kurdukları açıklandı. Başbakan Maliki, Şiilerle Kürtlerin vardığı anlaşmanın, krizin aşılması adına ilk adım olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Şiilerle Kürtler arasında yeni bir ittifak anlaşması imzalandığını, anlaşmanın, hükümetin çalışmalarını aksatan siyasi çıkmaza son verme yönündeki ilk adım olduğunu söyledi.

Devlet Başkanı Celal Talabani de El Maliki'nin açıklamalarını doğrulayan konuşmasında, Sünnilerin ittifaka katılmayı kabul etmediklerini belirtti. Talabani, ittifak kapısını Sünniler için açık bırakacaklarını da ifade etti.

Şiilerle Kürtleri bir araya getiren 3 sayfalık ittifak anlaşmasına, Talabani ile El Maliki'nin yanı sıra Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ve Şii Devlet Başkanı Yardımcısı Adil Abdülmehdi'nin imza attığı öğrenildi.

İttifakla birlikte taraflar, 275 sandalyeli parlamentoda çoğunluğu sağlamış oldu. Maliki hükümeti, önce Sadr kanadının, ardından da Milli Uyum Cephesi’nin çekilmesiyle kendini siyasi krizin içinde bulmuştu.

Sünni Uyum Cephesi ise ittifaka katılmayı reddetti. Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Başbakan Nuri El Maliki, yine de Sünnilere kapılarının açık olduğunu belirtiyor.


Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?