banner39

Irak’ta Yeni Hükümet Bugün Açıklanıyor

Irak’ta yeni hükümet oluşturma pazarlıklarında son dakika görüşmeleri yapılıyor. Iraklı liderlerin yeni hükümet konusunda büyük ölçüde anlaşma sağladıkları bildirildi. Yeni kabinenin bugün açıklanabileceği belirtiliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak’ta Yeni Hükümet Bugün Açıklanıyor

- İSLAM DÜNYASI

Müzakerelerde yer alan milletvekillerinin açıklamalarına göre, görüşmelerde Sünni Arapların hükümete katılmaları konusunda yaşanan pürüzlerin giderilmesine çalışılıyor. Başbakan atanan İbrahim Caferi’nin kabineyi kurmak için 7 Mayıs’a kadar süresi bulunuyor.

Hükümet kurmakla görevini üstlenen İbrahim Caferi’nin liderliğini yaptığı Şii İslami Dava Partisi’nin iki numaralı adamı Cevad el-Maliki, büyük bir olasılıkla bugün yeni kabine açıklanacak dedi. El-Maliki’nin verdiği bilgiye göre, yeni hükümette şimdiki geçici Başbakan İyad Allavi yer almayacak. Sünni Arapların hükümete iştirakleriyle ilgili olarak el-Maliki, Sünni Arapların bu konuda kendi aralarında bir uzlaşı sağlayamadıklarını belirtti. Bu bağlamda Sünni Araplarla Kürt temsilciler arasında “Beşli Konsey”in bugün toplanması bekleniyor. Sünni Araplar yedi bakanlık talep ediyorlar.

Şii Birleşik Irak Koalisyonu ile Kürt temsilciler arasında yapılan müzakerelere yakın kaynakların belerttiğine göre, yeni kurulacak olan hükümette 32 bakanlık olacak. Şiiler 17, Kürtler 9, Sünni Araplar 4, Türkmenler 1, Hıristiyan azınlıklar da 1 bakanlık alacak. 

ABD, Taraflara Baskı Uyguluyor

New York Times gazetesinin üst düzey bir dışişleri bakanlığı yetkilisine dayanarak verdiği habere göre, Rice cuma günü Irak'ın yeni devlet başkanı Celal Talabani'ye telefon etti ve ''mümkün olan en kısa sürede'' hükümetin kuruluşunun tamamlanmasını istedi.
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Irak'taki siyasi çıkmaza son vermek için Şii ve Kürt politikacılardan bir araya gelmelerini ve pürüzleri gidermeleri konusunda baskı yapıyor.
 
Irak’ta Şiddet Tırmanıyor
 
Irak’ta hükümet kurma çalışmalarında sona gelinirken şiddet olaylarında ciddi artış yaşanıyor. Son 24 saat içinde Irak’ın çeşitli bölgelerinde onlarca Iraklı can verdi. Başkent Bağdat’ta bir Şii Camii yakınlarındaki patlamada 16 kişi hayatını kaybederken, 50’dan fazla kişi de yaralandı. Cami yakınlarındaki patlamadan önce yol kenarına yerleştirilen bir bomba infilak etti. Bu olayın hemen ardından da cami yakınlarında bomba yüklü bir araç havaya uçtu.

Tikrit’te düzenlenen intihar saldırısında 7 Irak polisi öldü. Irak’ta sabah saatlerinde Tikrit’te bir polis akademisine bomba yüklü iki araçla düzenlenen saldırıda da 7 Irak polisi öldü, 26 kişi de yaralandı. Öte yandan Musul’da da uluslararası Associated Press haber ajansı için çalışan bir kameraman yaşamını yitirdi, bir fotoğrafçı da yaralandı.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?