banner39

Irak'a 12 bin asker daha gönderiliyor

Amerika 2008'de Irak'tan çekilmeyeceğini tam aksine yılın başında bölgeye 12 bin asker göndereceğini bildirdi.

Arşiv 06.04.2007, 10:20 06.07.2018, 09:31
Irak'a 12 bin asker daha gönderiliyor

Amerikan NBC televizyonu, ABD Savurma Bakanlığının, Irak'a 12 bin asker daha göndermeye hazırlandığını duyurdu.

Askerler Irak'a 2008 başında konuşlandırılabilecek.

Savunma Bakanlığı (Pentagon) kaynaklarına dayanılarak verilen haberde, 12 bin ulusal muhafız askerinin Irak'a gönderilmek üzere hazırlanması talimatı için Savunma Bakanı Robert Gates'in imzasının beklendiği kaydedildi.

Haberde, ulusal muhafız askerlerinin Irak'a konuşlanmaya 2008 başında başlayabileceği ifade edildi.

ABD'de Başkan George Bush yönetimi, Irak işgalinden 4 yıl sonra bu yıl açıkladığı yeni Irak politikası uyarınca, güvenlik kontrolünü sağlama ve mezhep ayrılığına dayalı şiddeti dizginleme gerekçesiyle bu ülkedeki asker sayısını 30 bin civarında artırmıştı. ABD'nin Irak'ta 145 bin civarında askeri bulunuyor.

2008'DE ÇEKİLME, İRAN'I CESARETLENDİRİR, AFGANİSTANIN CESARETİNİ KIRAR

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Demokrat rakiplerinin istediği gibi Irak'tan 2008'de çekilmenin İran'a cesaret vereceğini, Pakistan ve Afganistan'ın ise cesaretini kıracağını söyledi.

Cheney, ünlü radyocu Rush Limbaugh ile yaptığı söyleşide, "Aralarında (Temsilciler Meclsi Başkanı) Nancy Pelosi'nin de bulunduğu çok sayıda Demokrat Irak'a savaşa şiddetle karşılar ve bavulları toplayıp elleri boş halde eve dönülmesini istiyorlar. Söz konusu olan sadece Irak değil bizim teröre karşı savaşta sarf ettiğimiz çabalar. Bu, aynı zamanda nükleer bomba geliştirmesini engellemeye çalıştığımız İran'da olan bitenleri de etkiler" ifadesini kullandı.
"Komşu Irak'tan çekildiğimizi gören İranlıların bu durumdan nasıl cesaretleneceğini düşünebiliyor musunuz?" diyen Cheney, Irak'tan çekilmenin ayrıca terörle mücadele çabalarında hayatlarını her gün tehlikeye atan Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin cesaretini kıracağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Cheney, Müşerref ve Karzai'yi kastederek "Bizim Irak'tan çekildiğimizi görürlerse görevimizi iyi biçimde yerine getirme kapasitemize duydukları güveni yitirirler" dedi. ABD'de Cumhuriyetçilerin rakipleri Demokratlar, Irak'tan askerlerin çekilmesinden yana tavır koyuyor.

AA

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?