banner15

Irak’a 15 Bin Mısır Askeri

Kahire ile Washington’un Amerikan askerlerinin periyodik çekilme süreci içinde 15 bin Mısır askerinin Irak’a gönderilmesi hususunda anlaşmaya vardıkları iddia edildi.

Irak’a 15 Bin Mısır Askeri

Halil Çelik/Dünya Bülteni

 

Lübnan basınında yer alan haberin ayrıntısında Irak’taki Amerikan askeri çekilmenin oluşturacağı boşluğu doldurmak amacıyla Kahire ve Washington’un 15 bin Mısırlı askerin Irak’a gönderilmesi için anlaştıkları ve bu askerlerin Suriye topraklarından Irak’a geçecekleri belirtildi.

 

Lübnan El Nehar gazetesinin yayınladığı  haberde Şam’ın böyle bir anlaşmanın varlığına dair bilgiler sızdırdığı ve artan Amerikan baskılarıyla mücadele edebilecek kartlara sahip olduğu mesajı vermek istediği ifade edildi. Gazete sağlam Amerikan kaynaklarına dayandırdığı haberinde Mısır’ın Irak’ta, ABD ve koalisyon güçleriyle birlikte siyasi ve askeri bir rol oynayabileceği ve bu bağlamda Mısırlı yetkililer ile Amerikalılar arasında ciddi diyaloglar kurulduğunu yazdı. 

 

Askeri çevreler Irak’a Mısır güçlerinin gönderiminin şu iki şartın sağlanması sonrası gerçekleşme ihtimali üzerinde duruyorlar: İlki ABD’nin Irak’taki güçlerinin sayısında gözle görülür bir indirime gitmesi. Bu durumda başka güçlerin ülkeye gelişi öngörülmekte. İkincisi Irak halkının Mısır güçlerinin kendi topraklarına gelişini kabul etmesi.

 

Öte yandan Mısır güçlerinin Irak’a Suriye toprakları üzerinden gireceği konusu Suriye ile ABD ilişkilerinin son zamanlarda iyileşmeye doğru gittiği ve Suriye'nin ABD'nin şartlarını koşulsuz kabul ettiği şeklinde yorumlandı.  

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48