banner15

Irak'a 20 bin asker

ABD Başkanı George Bush'un, 11 Ocak perşembe günü açıklayacağı Irak planıyla ilgili ayrıntılar netleşmeye başladı.

Irak'a 20 bin asker

ABD basınına göre planda, Bağdat'a 20 bin asker gönderilmesi ve Iraklıların istihdamı için 1 milyar dolar ayrılması öngörülüyor.

Cumhuriyetçi Senatör Gordon Smith, Başkan Bush'un Irak'a 20 bin asker göndermekte kararlı olduğunu açıkladı.
 
Smith, ABD Başkanı'nın Irak yönetiminden de güvenliğin sağlanması konusunda söz aldığını belirtti.
 
Bush yönetiminin üst düzey bazı isimleri de görevlerinden ayrılacak. Bağdat Büyükelçiliği'ne Zalmay Halilzad'ın yerine Pakistan Büyükelçisi Ryan Crocker getirilirken, Halilzad ise, BM Büyükelçiliği için düşünülüyor.
 
ABD ordusunun Ortadoğu'dan Sorumlu Komutanı John Abizaid ve Irak'taki Amerikan birliklerinin komutanı George Casey'in yerine de yeni isimler getirilecek.
 
Pelosi'den Bush'a tehdit
 
ABD Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı olan Demokrat Partili milletvekili Nancy Pelosi ise dün yaptığı açıklamada, Başkan George Bush'un Irak'a ek asker göndermeyi önermesi durumunda, ABD Kongresi'nden gidecek fonları kesme tehdidinde bulundu.
 
Diğer Demokrat Partililer ise Pelosi'nin, Bush'un bu hafta açıklaması beklenen yeni planı karşısındaki bu tutumuna temkinli yaklaştı.
 
Irak Çalışma Grubu uyarmıştı
 
Dışişleri eski bakanlarından James Baker ve Kongre eski üyelerinden Lee Hamilton'ın eşbaşkanlığındaki Irak Çalışma Grubu, 2006 Aralık'ta Bush'a sunduğu raporda, Irak stratejisinde bir dizi değişiklik yapılması önerisinde bulunmuştu.
 
Söz konusu raporda, katı bir takvim öngörülmemesine karşın Irak'taki muharip Amerikan birliklerinin 2008'den itibaren çekilmeye başlaması gerektiği tavsiyesi yer alıyor.
 
Raporda ayrıca Irak'ın istikrara kavuşturulabilmesi için Başkan Bush'un 'şer ekseni'nde yer aldıklarını söylediği İran ve Suriye ile diyaloğa girilmesi önerisine yer veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35