banner39

Irak'a müdahale çözüm değil

Mehmet Ağar, Kuzey Irak’a olası askeri bir müdahalenin çözüm olmadığını, barışçıl yöntemlerin denenmesi gerektiğini belirtti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Irak'a müdahale çözüm değil

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Irak konusunda “Bu aşamada Kuzey Irak’a askeri bir müdahale çözüm müdür” sorusuna “Türkiye bölge ile ilgili meselelerde barışçıl mesajları daha öne çıkarması lazım” yanıtını verdi.

Özel bir kanalın gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Ağar, askeri bir seçeneğin her zaman Türkiye’nin elinin altında olduğuna dikkat çekti.

Ağar, ama bunun şu aşamada doğru bir tarafının olmadığını ifade ederken, “Nihayetinde askeri seçenek Türkiye’nin en son nokta kullanacağı bir meseledir” dedi.

Irak konusunun TBMM’de kapalı bir oturumda ele alınmasını öneren, AKP ve CHP’yi meseleyi iç siyaset anlamında konuşmakla eleştiren Ağar, “Ben bu konularda akla geldiği gibi konuşmak yerine soğukkanlılık ve sükunet içerisinde geniş bir koordinasyon içinde Türkiye’nin meseleyi takip etmesinin önemli olduğunu görüyorum” dedi.

Ağar, Irak’ın siyasi bütünlüğünün muhafaza edebilmesi ihtimalin giderek zayıfladığının görüldüğüne dikkat çekti.

Bir süre önce bölgeye yönelik dile getirdiği Benelüks modeline işaret ederek, bununla muhtemel olumsuz gelişmeleri karşılama amacını güttüklerini kaydetti.

“Sizin Benelüks modelinde ayaklar kimler olacak” sorusuna Ağar, “Irak’ın muhtemel parçalanmasında kuzey tarafında bir bölgesel yönetim varsa o olur” diyerek, Suriye, Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan olarak saydı.

İSTANBUL’A VİZEYE “ŞEHİR DEVLETİ” UYARISI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’a vize ve plaka sınırlandırmasına da tepki gösteren Ağar, “mektepler tatil marifi yönetirim” diye konuştu.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama olmadığını kaydeden Ağar, şöyle konuştu:
“Yapılması lazım gelen hizmetlerin hiçbiri yapılamadığı için istanbul’da şimdi mazeret arz etmekte.

Bir takım başka beyinlerin gerisinde İstanbul yönetimi ile ilgili şehir devleti modelleri falan vardır.

Türkiye dışındaki bazı mahfillerde buna çanak tutar. Fevkalade yanlış ve gereksizdir.

Bunun yerine Türkiye’nin 15 – 20 vilayetini cazibe merkezi haline getireceğiz.”
“Sağ kanattaki cepleşme hareketine nasıl bakıyorsunuz” sorusuna ise Ağar, merkez sağın tek ve güçlü partisi olarak DYP’nin var olduğunu söyledi.

Ağar, bu süreçte kimseye karşı ambargolarının söz konusu olmadığını kaydetti. Ağar, kapılarının herkese açık olduğunu ancak suni formüllerle Türk siyasetinin bir sonuca ulaşamadığının görüldüğünü sözlerine ekledi

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?