banner15

Irak'a savaşçı gönderen hücreler

Cezayir’de yayınlanan El-Haber gazetesi, bugünkü sayısında, Cezayir’de Irak’taki direnişçilere katılmak isteyenleri Irak’a gönderen hücrelerin olduğunu yazıyor.

Irak'a savaşçı gönderen hücreler

09 Aralık 2006 Cumartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Riyad’da Şeyh Cabir zirvesi

 

Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki zirvesi bugün başlıyor. Zirvenin adı: Şeyh Cabir zirvesi.. Bugünkü Suudi Arabistan gazetelerinde zirveyle ilgili çeşitli haber ve yorumlar yer alıyor.

 

El-Cezire gazetesi, 27. yapılacak zirveye bu yıl Ocak ayında hayatını kaybeden Kuveyt Emiri Şeyh Cabir El-Sabah’ın adının verildiğini yazıyor.

 

El-Medine gazetesi, zirvenin gündeminde Irak krizi ve İran’ın nükleer faaliyetlerinin olduğunu ve Körfez ülkeleri halklarının bu zirveden çıkacak kararları beklediğini kaydediyor.

 

El-Ukaz gazetesi, Körfez ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin ve terörle mücadelenin zirvede ele alınacağını ve Kral Abdullah bin Abdülaziz’in açılış konuşmasında, Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin gelecek dönemdeki ilkelerini belirleyeceğini belirtiyor.

 

Er-Riyad gazetesinin manşeti: ‘Cabir’ zirvesi bölge ülkelerinin geleceğinin çizilmesi için gerçek bir fırsat. Haberde, Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin 25 yıl süresince aldığı kararların en belirginlerinin iki gün sürecek bu zirvede alınacağı bildiriliyor.

 

Er-Riyad’ın “Tehlikeleri uzaklaştıracak bir zirve olsun istiyoruz” başlıklı başmakalesinde de, Körfez ülkelerinin aralarındaki gel-gitleri bir yana bırakmaları ve zirvede Körfez ülkelerinin sorunlarına öncelik vermeleri gerektiği ifade ediliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi ise manşetinde, “Körfez liderleri, bölgenin durumunu, güvenlik işbirliğini ve vatandaşlığa işlerlik kazandırılmasını görüşecek” diyor. El-Hayat, manşetin üzerine de, Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’ni oluşturan altı ülkenin liderlerinin resimlerini sıralamış.

 

 

‘Nasrallah.. Es-Senyora’nın kanını helal kıldı ve El-Hariri’nin kanını boşa götürdü!’

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi genel yayın yönetmeni Tarık El-Humeyd’in bugünkü makalesinin başlığı böyle...

 

Tarık El-Humeyd makalesinde, Nasrallah’ın taifecilikten kaçarken taifeciliğe düştüğünü, Sünnilerin hataları var diyerek Enver Sedat’tan ve Camp David’den bahsettiğini fakat Şiilerin de hataları var derken tek bir örnek bile vermediğini, Suriye Devlet Başkanı’nın İsraillilerle el sıkışmasından ve işgal altındaki Golan Tepeleri’ndeki sessizlikten, Abdülaziz El-Hekim’in Amerikan askerilerinin Irak’ta kalmasını istemesinden bahsetmediğini yazıyor.

 

Nasrallah’ın, kendisine gösterilen uluslararası destek nedeniyle Fuad Es-Senyora’yı “hain” ilan ettiğini ifade eden yazar, Hizbullah liderinin bu şekilde Es-Senyora’nın kanının helal olduğunu söylediğini yazıyor.

 

Yazar, Arap lidelerden Lübnan’daki taraflardan bir kısmını diğerine karşı desteklememelerini isteyen Nasrallah’a kendi partisine para ve silah yapan ülkelerin ne olacağını soruyor.

 

Suriye yanlısı olduğunu söylediği Fethi Yeken’i de eleştiren Tarık El-Humeyd makalesini şöyle bitiriyor:

 

“Nasrallah’ın ve Şara’nın sözlerinden sonra açıkça görülmektedir ki, Baker raporundan sonra gurura kapılmışlar ve zaferin kendilenin olacağına, Arap Dünyası’nın da kendileri için sahne olacağına ikna olmuşlar. Burada kendimize mutlaka şunu söylemeliyiz: Suriye, İran ve Hizbullah gibi dostlarla kim düşmana ihtiyaç duyar!”

 

 

Irak’a savaşçı gönderen hücreler

 

Cezayir’de yayınlanan El-Haber gazetesi, bugünkü sayısında, Cezayir’de Irak’taki direnişçilere katılmak isteyenleri Irak’a gönderen hücrelerin olduğunu yazıyor.

 

Haber’de, bir çok vilayette gençlerin ansızın ortadan kayboldukları ve daha sonra bunların Irak’a gittiklerinin anlaşıldığı belirtiliyor.

 

El-Haber, Irak’a giden Cezayirli gençleriden bir kısmının katıldıkları gruplarla işgalcilere karşı savaşırken öldüklerinin anlaşıldığını ve Irak’a gönderilen gençlerin yaşlarının 20 ile 35 arasında değiştiğini kaydediyor.

 

Haberde ayrıca, Irak’taki direniş gruplarının Cezayir’deki hücrelerden Amerikan güçlerine ve Irak Ordusu’na karşı savaşta Cezayir ve Fas’tan gelecek insan desteğine ihtiyaçları olduğunu bildirdiklerinin anlaşıldığı yazıyor.

 

El-Haber, Cezayir Hükümeti’nin Cezayir Selefi Davet ve Kıtal Cemaati’nin El-Kaide’nin Kuzey Batı Afrika kolunu oluşturma çabalarını engellemek için bir yandan Fas Hükümeti ile, diğer yandan da Irak Hükümeti ile terörle mücadele alanında işbirliği yaptığını bildiriyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48