banner39

Irak'a verilen notanın mahiyeti açıklandı

Irak hükümetine verilen notada, Irak'ın PKK ve çeşitli sorunlar hakkında acil önlemler alınması bildirildiği açıklandı.

Arşiv 18.04.2007, 15:04 18.04.2007, 15:04
Irak'a verilen notanın mahiyeti açıklandı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, güvenlik konusunda Irak'a verilen notaya ilişkin Irak hükümetinin mutlak suretle yazılı yanıt vermesinin gerekmediğini, merkezi hükümetten kararlı acil adımlar atılmasının beklendiğini söyledi.

Bilman, haftalık basın toplantısında, Irak'a verilen notaya yanıt gelip gelmediğinin sorulması üzerine, Irak'a güvenlik konusunda verilen notada Türkiye'nin Irak hükümetinden beklentilerinin açık şekilde sıralandığını ifade ederek, "Bizim Irak merkezi hükümetinden beklentimiz, notamızda yer alan beklentilerin karşılanması, bu konuda kararlı acil adımlar atılmasıdır" dedi.

Sözcü Bilman, bir soru üzerine, terörle mücadele koordinatörlüğü mekanizması çerçevesinde yakın bir süre içinde yeni bir temas hakkında bilgisinin olmadığını söyledi.

Bilman, "Terörle mücadele konusunda özellikle Irak'tan Türkiye'ye yönelik sızmaların, terör faaliyetlerinin, bazı gruplarca ortaya konan eylemlerin engellenmesi konusunda görüşlerimiz her zaman ABD ve Irak yönetimine iletilmiştir, bundan sonra da iletilmeye devam edecektir. Bunun için çok değişik forumlar ve temaslar vardır" diye konuştu.

Mahmur kampına ilişkin bir soru üzerine de Bilman, BM çerçevesinde görüşmelerin yürütüldüğünü, Türkiye'nin de katıldığı toplantıların sonuncusunun iki hafta önce yapıldığını, sürece ilişkin çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?