banner39

Irak'a yardım konferansı toplandı

Yeniden yapılanma sürecine destek için düzenlenen toplantı İsveç'te başladı.

Arşiv 29.05.2008, 16:19 29.05.2008, 18:28
Irak'a yardım konferansı toplandı


Bugün İsveç'in başkenti Stockholm'de Irak'ın yeniden yapılanma sürecine destek amacıyla BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin eşbaşkanlığında yüze yakın ülkenin temsilcisi buluştu.

Stockholm'de Irak'ın yeniden yapılanma sürecine destek amacıyla gerçekleştirilen konferansta Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ülkesinin borç yükünün hafifletilmesini istedi. Konferansta konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise, Irak'ta güvenlik durumuyla siyasi ve ekonomi alanlarda ilerleme kaydedildiğini belirtti.

"Irak Başbakanı Nuri el Maliki, hükümeti ve Irak halkının kutlanmayı hak ettiğini" söyleyen Ban Ki-mun, "Beraber, Irak'ın özgür, güvenli, istikrarlı ve mutlu bir ulus olması için ulusal hedeflere ulaşabiliriz" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri, şiddetin 2006 ve 2007 başlarındakine göre azaldığını ifade ederek, Irak güvenlik güçlerinin yeteneklerinin arttığını, "Irak'ın uçuruma yuvarlanmaktan uzaklaştığını" belirtti.

BM Genel Sekreteri, "Iraklıların terör eylemlerinden, mezheplerarası şiddetten yakındıklarını, birçoğunun yerlerinden edildiğini ve insan hakları ihlallerinin olduğunu" vurguladı.

Iraklı mülteci sayısının fazla olduğuna dikkati çeken BM Genel Sekreteri, uluslararası toplumun bu kişilere kucak açmasını umduğunu ifade ederek, uluslararası topluma, yatırım yapma, borçları silme ve yeniden yapılanmaya katkıda bulunma yoluyla Irak'ın kalkınmasına yardım etme çağrısında da bulundu.

IRAK'TA GÜVENLİKTE GELİŞMELER VAR

Konferansta konuşan BM Genel Sekreteri, Irak'ta güvenlik durumuyla siyasi ve ekonomi alanlarda ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Konferansın, yapılış tarihinin Irak'ta güvenlik konusunda iyileşmelerin olduğu, Bağdat'ın Sadr semti ve Basra'da ateşkesin sürdüğü bir döneme denk gelmesi, iyimserliği arttırıyor.

Irak hükümeti ayrıca, Musul'da El Kaide'ye karşı başarılı olduğunu iddia ediyor.

Amerikan ordusu da Irak'ta şiddet olaylarının son 4 yılın en düşük düzeyinde olduğunu söylüyor.

MALİKİ: YENİDEN İNŞA, TERÖRLE MÜCADELEDEN ZOR

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, başkenti Stockholm'de Irak'ın kalkındırılması ve BM'nin rolüne dair uluslararası konferansın açılışında konuşan Maliki ise, uluslararası toplumdan borçlarını ve devrik lider Saddam Hüseyin döneminde ortaya çıkan tazminatları silmesini istedi. Irak'ın güvenlik ve ekonomik açıdan gelişmesinden övgüyle bahseden Maliki, hükümetinin Irak'ın iç savaş bataklığına düşmesini engellediğini ifade etti.

Bağdat'ın uluslararası toplumun da desteğiyle terörizme karşı savaşta büyük başarılar elde ettiğini vurgulayan Maliki, Irak'ın savaşın yarattığı yüklerden ve kalkınmasına engel olan borçlardan kurtulması gerektiğini kaydetti.

Irak'ın çoğu Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi Arap ülkelerine olmak üzere 67 milyar dolar dış borcu bulunuyor.

Maliki de toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, ülkesini yeniden inşa etmenin, terörle mücadeleden daha zor olduğunu ve diğer ülkelerin, borçlarıyla ilgili olarak kendilerine yardımcı olacaklarını umduğunu da söylemişti.

İsveç'teki konferansın amacı, Irak'ta istikrarın temini ve ülkede işler bir ekonomi oluşturulmasına yönelik çabalara destek vermek. Bununla birlikte konferansta, El-Maliki hükümetine siyasi uzlaşma çabalarını sürdürme yolunda baskı yapılması da bekleniyor. Irak hükümetinden, Sünni Araplar, Şii Araplar ve Kürtler arasında uzlaşma sağlaması; ve radikal olarak görülen Sünni ve Şii gruplara karşı mücadeleyi sürdürmesi isteniyor.

Konferansa aralarında Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da bulunduğı, 100'e yakın ülkenin temsilcileri katılacak.

"RICE'TAN "SADDAM DENEN CANAVAR" YORUMU

Konferansın başlamasından önce basın toplantısında konuşan Condoleezza Rice, "Saddam'ı devirmenin yapılacak en doğru şey olduğunu" savundu. Irak savaşının başladığı 2003 yılında ulusal güvenlik danışmanı olan Rice, "Emin olduğum bir şey var, Irak halkını Saddam Hüseyin denen canavardan kurtarmak ne bir hata, ne de tek yanlı bir hareketti. Toplu imha silahlarına sahip olduğuna inanan sadece Amerika Birleşik Devletleri değildi" dedi.

Scott McClellan'ın, ABD'de George Bush yönetiminin Irak savaşı konusunda kamuoyunu yanılttığını yazdığı kitabı ile ilgili sorulara karşılık Rice, Başkan Bush'un savaşın nedenleri konusunda "dürüst ve samimi" olduğunu söyledi.

Rice, Irak için de uluslararası destek istedi. İsveç'teki konferansın bağış için yapılmadığını belirten Rice, "Iraklıların önemli miktarda paraya değil, teknik yardıma ve proje desteğine ihtiyaçları var" diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?