banner15

Irak'ı Yönetecek İsimler Belli Oldu

Irak meclisi, devletin başına atanacak isimleri belirledi. Seçimlerin ardından hükümet kurma yetkisi hemen verildi.

Irak'ı Yönetecek İsimler Belli Oldu

Irak meclisi, yeni başbakan adayı konusunda anlaşmaya varılmasının ardından, uzlaşmaya varılan isimleri oylamak için bugün toplandı. Şii, Sünni ve Kürt politikacıların, Şii İttifak'ın başbakan adayı Cevad el Maliki üzerinde anlaşmalarının ardından toplanan meclisin açılışını, Adnan Paçacı yaptı. Paçacı, milletvekillerine, "siyasi yolumuzda büyük bir adım atmak üzereyiz" dedi. Yapılan oylamaların ardından Irak'ta devlet başkanlığı, başbakanlık, meclis başkanlığı gibi görevlere getirilen kişiler şöyle:

Talabani Yeniden Devlet Başkanı
 
Irak meclisi, bugünkü toplantısında Devlet Başkanı Celal Talabani'yi yeniden bu göreve seçti. İkinci dönem devlet başkanlığı görevine getirilen Kürt lider Celal Talabani, 1933 doğumlu. Hukuk eğitimi gören Talabani, 1960'lı yıllarda Irak'taki Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) lideri Mustafa Barzani ile görüş ayrılıklarından sonra, bu partiden ayrılarak 1975 yılında Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'ni (IKYB) kurdu.

Devlet Başkan Yardımcısı Adil Abdülmehdi:

Irak'ın en büyük Şii partisi Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi'nin önde gelenlerinden Abdülmehdi, devlet başkan yardımcılığı görevine yeniden getirildi. 1942 doğumlu Abdülmehdi, daha önce İyad Allavi hükümetinde Maliye Bakanı olarak görev yaptı.

Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Haşimi:

Sünni Irak Uyum Cephesi şemsiyesi altındaki Irak İslam Partisi'nin lideri El Haşimi, Irak'ta özerk bölgeler oluşması fikrine şiddetle karşı çıkanlardan ve Şii milislerin dağıtılmasını destekliyor.

Başbakan Cevad El Maliki:

Irak'ta Aralık ayında yapılan seçimde en çok sandalyeye sahip olan Birleşik Şii İttifakı'nın başbakan adayı olarak İbrahim Caferi'yi göstermesi, ülkede siyasi krize neden olmuştu. İttifak, dün gece Sünni ve Kürt grupların karşı çıktığı Caferi'nin adaylığını geri çekip, yerine Cevad El Maliki'yi önerdi.

56 yaşındaki El Maliki, Dava Partisi'nin iki numaralı ismi. Hille kökenli olan El Maliki, Arapça doktorasına sahip. Saddam Hüseyin rejimi döneminde 1980'li yıllarda Irak'tan kaçan El Maliki'nin eski mecliste güvenlik komisyonuna başkanlık ettiği belirtiliyor. 

Meclis Başkanı Mahmud El Meşhedeni:

Meclis Başkanı Vekili Adnan Paçacı, 275 milletvekilinden 266'sının katıldığı oylamada, tek aday Meşhedeni'nin 159 oyla meclis başkanlığına seçildiğini bildirdi. Siyaset sahnesinde fazla tanınmamış bir isim olan tıp doktoru Meşhedeni'nin muhafazakar görüşlü olduğu ve Saddam Hüseyin'in Baas partisine muhalefetinden ötürü 2 kez hapse atıldığı belirtildi. 
Sünni Arap El Meşhedeni, 1948'de Bağdat'ın bir Şii mahallesinde doğdu. Tıp eğitimi alan El Meşhedeni, Saddam Hüseyin rejimi sırasında 1980'li ve 2000'lı yıllarda 2 kez tutuklandı. El Meşhedeni, meclise Irak Uyum Cephesi'nden milletvekili olarak seçildi.

Meclis başkan yardımcılıklarına da Halid El Attiye ile Arif Tayfur getirildi.

Talabani: El Maliki, Hükümeti Kurmalı
 
Devlet başkanlığına yeniden seçilen Celal Talabani, Birleşik Şii İttifakı'nın adayı Cevad El Maliki'den yeni hükümeti kurmasını resmen istedi.

Seçimler ardından meclise hitap eden Talabani, El Maliki'nin kabinenin başına geçmesine herkesin onay verdiğini söyledi. El Maliki'nin yeni hükümeti 30 gün içinde belirleyip meclise sunması gerekiyor.

Celal Talabani, kısa konuşmasında ''Bu, yeni Irak. Yeni Irak, herkesin Irakıdır'' dedi. Irak'ın birliğinin kutsal olduğunu söyleyen Talabani, ulusal birliğin güçlendirilmesi yolunda çok çalışmaları gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48